poyrazoğlu otomotiv etiler

Hekimlere, karbonmonoksit zehirlenmesi eğitimi

Denizli Sağlık Müdürlüğü tarafından, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde ve Devlet Hastaneleri Acil Servislerinde görevli hekimlere karbonmonoksit zehirlenmeleri ile ilgili eğitim verildi. 

14-11-2017 16:50

Sağlık Bakanlığı 2015-2018 yıllarını kapsayan "Türkiye Karbonmonoksit Zehirlenmelerinin Önlenmesi Programı ve Eylem Planı" çerçevesinde, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde ve Devlet Hastaneleri Acil Servislerinde görev yapan hekimlere, Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ile ilgili Doç Dr. Nurhan Meydan Acımış tarafından eğitim verildi.   Eğitimlerde, Karbonmonoksit Zehirlenmelerinin il genelinde azaltılmasına yönelik olarak yapılması gerekenler, alınması gereken önlemler, teşhis ve tedavi konularında hekimler bilgilendirildi.

 Eğitimlerle ilgili bilgi veren Denizli Sağlık Müdürü Şükrü Arpacı, Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerinden biri olan soba zehirlenmelerine sık rastlandığını dikkat çekerek, halkın bu konuda bilgilendirilmesi halk sağlığı açısından önem arz ettiğini belirtti.

Arpacı,  “Bu tür zehirlenmeler, yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu karbonmonoksit gazının açığa çıkmasıyla oluşmaktadır. Karbonmonoksit gazı; kokusuz, tatsız, tahriş edici olmayan, yanıcı bir gazdır. Odun, kömür, egzoz gazları ve doğalgaz gibi yakıtların dumanlarında bulunur. Genellikle soba zehirlenmesi ve banyo zehirlenmeleri olarak bilinir” dedi.

Kötü baca sistemleri, yangınlar, kapalı garajlar, hava dolaşımının olmadığı yerler, fırtınalı hava koşullan karbonmonoksit oluşumunu sağladığını vurgulayan Arpacı,  Baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, görme kaybı, unutkanlık, bulantı, kusma, kalp ritmi bozukluğu, bayılma, uyuşma, solunum güçlüğü gibi belirtiler zehirlenmenin işareti olduğunu söyledi.   Arpacı, zehirlenme olduğunda en önemli şeyin hastanın zehirlendiği ortamdan dışarı çıkarılarak organlara oksijen sağlanması ve hemen 112 Acil Servisinin aranması gerektiğini konusunda vatandaşları uyardı.

BASİT ÖNLEMLERLE KORUNMAK MÜMKÜN
Soba ve kombi baca bağlantılarının kontrol ettirilmesi, çekmeyen bacaların temizlenmesi, yatmadan sobaya kömür ilavesi yapılmaması, her yıl kombi bakımlarının yaptırılması, ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl düzenli olarak bakım ve temizliğinin yaptırılması, kaliteli kömür kullanılması gibi basit ve uygulanabilir önlemler ile karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunabiliriz

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hekimlere, karbonmonoksit zehirlenmesi eğitimi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör