poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Haydi sandığa

Tüm Türkiye gibi Denizli’de de yarın seçim heyecanı yaşanacak. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 47. Dönem Milletvekilliği seçimleri için Denizli’de kurulan 2 bin 337 sandıkta 747 bin 897 seçmen sandık başına gidecek. Bu seçimde ilk kez engelli ve hasta seçmenler için oluşturulan 31 seyyar sandık 195 seçmenin ayağına gidecek.

23-06-2018 10:48

 24 Haziran seçimiyle Türkiye, parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçecek.
Seçmenler  6 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı ve 8 partinin yarıştığı milletvekilliği seçimleri için iki ayrı oy kullanacak. İki oy pusulası aynı zarfa konularak sandığa atılacak. Oy kullanma kabinine görüntü kaydedici cihaz ve cep telefonu ile girilmeyecek. 

Denizli’de milletvekilliği seçimlerinde 8 siyasi partiden 64 aday ve bir bağımsız aday vekil olabilmek için yarışacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda adaylardan biri yüzde 50+1 oy alamazsa iki hafta sonra en çok oyu alan iki aday tekrar yarışacak. Oy kullanma işlemi saat 08.00’de başlayıp 17.00’de sona erecek. Denizli Valiliği, seçimlerin huzurlu ve sorunsuz tamamlanması için gerekli önlemleri aldı. 

DENİZLİ’DE 65 VEKİL ADAYI VAR
Denizli’de biri bağımsız olmak üzere toplam 65 milletvekili adayı bulunuyor. Seçimlere katılan partilerin geçmiş dönemlere nazaran çok daha az sayıda olması, seçmenin adayları tanıma konusunda ellerini daha da güçlendirdi. Yüksek Seçim Kurulu’nun ilan ettiği listeye göre Denizli’de bir de bağımsız aday var. Mensubu olduğu AK Parti’den olaylı bir şekilde ayrılan, aday adayı olduğu temayül yoklamasından polis nezaretinde çıkarılan Emin Okkaya, bağımsız aday olarak seçmenin karşısına çıkacak.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI
Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Temel Karamollaoğlu birinci turda yarışan cumhurbaşkanı adayları. Birinci turda geçerli oyların salt çoğunluğunu alan (yüzde 50'nin üstü) aday cumhurbaşkanı seçilecek. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak ilk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü olan 8 Temmuz 2018'de ikinci oylama yapılacak.

OY PUSULASI SIRALAMASI
24 Haziran Pazar günü Denizli’deki seçmen, oy pusulasında yer alan 8 siyasi parti ve bir de bağımsız adaydan birine evet mührünü basarak oy kullanacak. Bu seçimde ilk kez uygulanacak ittifaklar nedeniyle oy pusulasının şekli biraz değişik. Cumhur İttifakı adıyla seçimlere birlikte giren AK Parti ve MHP ile Millet İttifakı adını alan CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti birlikte yer alıyor. İttifaklar ayrılırken seçimlere tek başına giren Hüdapar, Vatan Partisi ve HDP’nin de oy pusulasındaki yerleri ayrı. Oy pusulasının solunda yanı ilk sırasında Cumhur İttifakı var. İttifak içinde AK Parti ilk sırada, MHP ise ikinci sırada yer alıyor. Oy pusulasında Cumhur İttifakının yanından HÜDAPAR, Vatan Partisi ve HDP yan yana sıralanırken, onları Millet İttifakını oluşturan CHP, SP ve İYİ Parti takip ediyor. Bağımsız aday ise en sağda yer alıyor.

İLK SIRALAR ERKEK EGEMEN
Oy pusulasındaki sıralamaya göre milletvekili aday sıralamasında 1. sıralarda erkek üstünlüğü göze çarpıyor. AK Parti’nin 1. sırasında Cahit Özkan yer alırken, MHP’de Emin Haluk Ayhan, HÜDAPAR’da ise İlyas Kaya liste başı durumunda. Vatan Partisi’nin 1. sıra adayı Mehmet Çobanoğlu olarak belirlendi. HDP ve CHP ise ilk sıralarda kadın adayları tercih etti. HDP’nin ilk sırasında Şerife Yıldırım, CHP’nin ilk sırasında ise Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca bulunuyor. Saadet Partisi’nde Ahmet Eryılmaz, İYİ Parti’de de Yasin Öztürk yine erkek adaylar olarak göze çarpıyor. Denizli’nin tek bağımsız adayı da Emin Okkaya.

DENİZLİ’DE 747 bin 897 SEÇMEN OY KULLANACAK
Denizli’de 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek için 747 bin 897 seçmen oy kullanacak. Seçmenlerin oylarını kullanabilmeleri için il genelinde 2 bin 337 sandık kuruldu.  Ayrıca bu seçimde ilk kez engelli ve hasta seçmenlerin oy kullanabilmesi için 31 seyyar sandık kuruldu. 195 seçmen evlerine getirilecek seyyar sandıklarda oy kullanacak

EN FAZLA SEÇMEN  İKİ İLÇEDE
Seçmenlerin ilçelere göre dağılımlarında ise en büyük seçmen kitlesine Pamukkale sahip. Pamukkale’de 241 bin 553 seçmen, kurulacak 681 sandıkta oylarını kullanacak. Seçmen yoğunluğuna sahip ikinci büyük ilçe ise Merkezefendi. Bu ilçede 215 bin 760 seçmen, kurulacak 603 sandıkta oylarını kullanacak.

DİĞER İLÇELERDE DURUM
Merkez ilçelerin dışında seçmenlerin en çok bulunduğu ilçeler Çivril, Acıpayam ve Tavas olarak göze çarpıyor. Çivril’de 45 bin 987, Acıpayam’da 43 bin 463, Tavas’ta ise 35 bin 350 seçmen bulunuyor.


SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI
24 Haziran Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla seçim yasakları uygulanacak. 
24 Haziran Pazar günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesi yasak olacak.
 Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, 5237 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.
 Oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.
 Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
Radyo ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.
Seçimlerin başlamasından bitimine kadar seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etme görevi YSK'da olacak. YSK'nın kararları aleyhine başka bir merciye başvurulamayacak. Kararda, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nda yer alan milletvekili seçilme şartları ve buna engel teşkil eden durumlar ile adaylara karşı itiraz ve adayların incelenmesi konuları da yer alıyor

İŞTE DENİZLİ’DE OY PUSULASINDAKİ SIRALAMAYLA SEÇİMEGİREN SİYASİ PARTİLER VE ADAY LİSTELERİ
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
1-CAHİT ÖZKAN
2-ŞAHİN TİN
3-AHMET YILDIZ
4-NİLGÜN ÖK
5-HASAN OYMAK
6-MUSTAFA SEMERCİ
7-DİLEK ÇEVİK
8-ADEM KAYAR

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ
1-EMİN HALUK AYHAN
2-MEHMET UZ
3-FERUDUN ÜNAL
4-GÜLAY ÖZCAN
5- MEHMET ALTINTAŞ
6-FERUDUN GİRESUN
7-EMRAH KOZAK
8-ŞULE OCAKOĞLU
HÜR DAVA PARTİSİ
1-İLYAS KAYA
2-HALİL ÇELİK
3-ZEKİ KAYA
4-CENGİZ DURMAZ
5-ABDULSELAM ASLAN
6-ZEYNEP ŞENER
7-MUHAMMED YILDIRIM
8-TAHİR GÜNER

VATAN PARTİSİ
1-MEHMET ÇOBANOĞLU
2-TEOMAN BARUT
3-GÖKHAN DİKMEN
4-AHMET SUSEVEN
5-MESUT YILAN
6-BERFİN YAVUZ
7-HALİS ÖZKAN
8-CANSU ALTINKAYA

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ
1-ŞERİFE YILDIRIM
2-NEBİ EBCİ
3-AYŞE LEVZAN SÜZÜK
4-CEVAT BARİN
5-AYŞE ÖZAY
6-MUSA AYDIN
7-PERİHAN ÜGE
8-BİRHAT DEMİR

CUMHURİYET HALK PARTİSİ
1-GÜLİZAR BİÇER KARACA
2-KAZIM ARSLAN
3-HAŞİM TEOMAN SANCAR
4-ÜNAL KARAOSMANOĞLU
5-ÖZGÜR SAVAŞ BAYAR
6-İLHAN ÖZCAN
7-ŞENİZ DOĞAN
8- BİLGEHAN BURGUL

SAADET PARTİSİ
1-AHMET ERYILMAZ
2-TANER İZGİ
3-SEVİL AKTAŞ
4-ABDULLAH ÖZEREN
5-HALİL İBRAHİM VAROL
6-MEHMET ALİ SEZER
7-MEHMED SAİD TOPUZ
8-KUDRET İLHAN

İYİ PARTİ
1-YASİN ÖZTÜRK
2-ŞULE TÜRKARSLAN
3-NAFİZ ÖZ
4-TEMEL BAŞBUĞ
5-MEHMET ALİ UZAKGİDER
6-ZEYNEP SÖZERİ
7-MURAT GÜNGÖR
8-HÜSEYİN KÖSEOĞLU

BAĞIMSIZ:
EMİN OKKAYA


 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Haydi sandığa
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör