poyrazoğlu otomotiv etiler

Hayatı akranlarından öğreniyorlar

Otizmli çocuklar, Denizli Otizm Derneği’nin (DOD) düzenlediği  Farklılık Zenginliktir Yaz Kulübü'nde gönüllü öğretmenlerin de yardımıyla akranlarından, günlük hayatta sergilemeleri gereken davranışları öğreniyor.

11-07-2018 16:25

Otizmli çocukların hayatlarını normal bir şekilde devam ettirmeleri ve toplumla bütünleşmeleri için Denizli’de de çalışmalar sürdürülüyor. Denizli Otizm Derneği’nin  3 yıldır düzenlediği  Farklılık Zenginliktir Yaz Kulübü  etkinliği, bu yıl da otizmli bireylerin ve ailelerinin toplumla tam olarak bütünleşmesi için hayata geçirildi.  Farklı yaş guruplarındaki otizmli çocuklar etkinlikle, hem eğleniyor hem öğreniyor. 2 Temmuz’da başlayıp 17 Ağustos’a kadar devam edecek olan yaz kulübünde otizmli çocuklar hafta içi her gün dernek binasına gelerek, dernek yöneticilerinin, alanında uzman gönüllü öğretmenlerin ve spor hocalarının öncülüğünde normal gelişim gösteren akranlarından hayata dair bilgiler ediniyor. 3-4, 6-10 ve 16-18 olmak üzere üç guruba ayrılan 24 çocuk, arkadaşlarıyla, oyun oynamayı, selam vermeyi, sıra beklemeyi, odalarını toplamayı ve bazıları da anlatılan hikayelerin etkisiyle konuşmayı öğreniyor. Bununla birlikte etkinliğe katılan ve normal gelişim gösteren öğrenciler de, birlikte yaşamayı, paylaşmayı, arkadaşlık ilişkilerini ve günlük hayatta fayda sağlayabilecek bilgiler ediniyor.

"Otizmli çocuklarımızı akranlarıyla bir araya getiriyoruz”

DOD Eğitim Koordinatörü Burcu Bilik, çocuklara akademik becerilerden çok günlük yaşam ve sosyal yaşam becerileri üzerine yoğunlaştıklarını belirterek, " Burada akademik becerilerden çok günlük yaşam becerileri ve sosyal yaşam becerileri üzerine yoğunlaşıyoruz. Sıra bekleme, sıra alma, mutfak becerileri, eşyalarını toplama, birbirine selam verme, gülümseme, oyun becerileri gibi. Çocuklar zaten yıl boyu akademik becerilerle ilgili birçok çalışmalar yapıyorlar. Biz biraz daha rahatlamalarını, akranlarıyla güzel vakit geçirmelerini, eğlenmelerini, bir yandan da öğrenmelerini istiyoruz. Yaz Kulübümüzde tersine kaynaştırma yöntemini kullanıyoruz. Tersine kaynaştırmada  biz otizmli çocuklarımızın yanına normal gelişim gösteren akranlarını getiriyoruz ve hep birlikte burada eğitim alıyorlar" dedi.

"Hepsine yönelik farklı etkinlikler yapıyoruz"

Otizmli çocuklara verilen eğitimde gönüllü öğretmenlerden yardım aldıklarını ve öğretmenlerin de etkinliklerin tamamlanmasında faydalı olduğunu aktaran Bilik, "Her otizmli öğrencimizin yanında bir tane yardımcı öğretmen dediğimiz gölge öğretmenimiz var. Gün boyu gölge öğretmenler otizmli çocuklarla birlikte etkinliklerin tamamlanmasına yardımcı oluyorlar. Gölge öğretmenlerimizi de Denizli'deki kız meslek liselerinin özel eğitim bölümünden ya da çocuk gelişimi bölümlerinden mezun olmuş ya da son sınıfa geçmiş olanlardan seçiyoruz. Hepsine yönelik farklı etkinlikler yapıyoruz. Büyük yaş grubumuz daha çok günlük yaşam becerileri ile ilgili çalışmalar yapıyorlar. Bir uygulama odamız var “ diye konuştu.

"Rahatsızlıklarının çözümü için güzel etkinlikler yapılıyor"

Oğlu Sarp Uluğ’un etkinlikte iyi vakit geçirdiğini ifade eden Adnan Kaygın ise, "Çocuklarımız evde boş kalmaktansa veya kontrolsüz bir şekilde zaman geçirmektense yaz okuluna gelerek burada hem rahatsızlıklarının çözümü şeklinde hem de boş zamanların değerlendirilmesi çektiğinde çok güzel etkinlikler yapılıyor" diye konuştu.

İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Hayatı akranlarından öğreniyorlar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör