poyrazoğlu otomotiv etiler

“Hayali verilerle ekonomi yönetilemez”

 Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Kazım Arslan, hükümetin Türkiye’yi uyarıları ciddiye almayan bir anlayışla yönettiğini, ekonomide hayali rakamlarla ülkeyi krize sürüklediğini söyledi. Arslan, “500 milyar dolar ihracat hedefleyen bir ekonomi şimdi 234 milyar dolarlık ithalat yaparak  hayallerimizi suya düşürmüştür. 2023 hedefi şimdiden yok olmuştur” dedi.

04-04-2018 15:50

Deha 20 Gazetesi’ni ziyaret eden CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Haber Müdürümüz Osman Nuri Boyacı’ya Türkiye gündemini değerlendirdi. Özellikle Ak Parti Hükümeti’nin ekonomi politikalarını eleştiren Arslan, hükümetin ekonomide hayali rakamlarla ülkeyi krize sürüklediğini belirtti. Arslan, “Türkiye, tüm uyarılarımızı ciddiye almayan bir anlayışla yönetiliyor. İktidar, hayali rakamlarla ülkemizi krize sürüklemekten vazgeçmeli. 2001 krizinde kamunun yüksek borçluluk oranı bugün özel sektörün yüksek dış borcuna döndü. En kırılgan 5 ülke arasında ilk sıradayız. Yatırım yapılabilmesi için gereken asgari hukuk düzeni, öngörülebilir piyasa şartları, OHAL’siz bir devlet yönetimi, yandaşına göre işlemeyen şeffaf bir ihale düzeni ve en önemlisi seçim güvenliği mekanizmaları çökmüş vaziyette” dedi.

Denizli, Türkiye’nin aynası

 Özel sektörün bir yıl içinde ödemesi gereken borç tutarının 170 milyar dolar olduğunu, ancak piyasada bunu karşılayacak bir üretim ve yatırım iştahının olmadığını belirten Arslan, “ Denizli, Türkiye’nin görünen yüzüdür, gerileyişi de bir aynadır. Üreten kesimin göz göre göre yok sayılmasına dur demek için Denizli gibi illerimiz ve lokomotif sektörler acilen yeni destek ve teşviklerle öne çıkarılmalı, KDV iadeleri zaman geçirilmeden ödenmelidir. Siyasi iktidar KDV reformuyla çıktığı yoldan geri dönmüş, piyasanın canlanmasına ve iş dünyasının nefes almasına olanak sağlayacak KDV iadesinden bir anda vazgeçmiştir. Bu düzenlemenin acilen yapılması gerekir” diye konuştu.

 500 milyar dolar hayal oldu, ithalat rekor kırdı

 Hafta sonu İhracatçılar Birliği’nin İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldığını söyleyen CHP Milletvekili Arslan, “Yine hedefsiz hayallerle atılan siyasi nutukları dinledik. İhracatçımız tüm engellere rağmen isteğini ve iştahını koruyorsa bu hükümetin değil, bütün imkanlarını seferber eden sanayicinin başarısıdır. 500 milyar dolar ihracat hedefleyen bir ekonomi şimdi 234 milyar dolarlık ithalat yaparak  hayallerimizi suya düşürmüştür. 2023 hedefi şimdiden yok olmuştur. Şu an ki tabloda hedefleri tutturabilecek bir vizyon yok.  Yapılması gereken, yüksek teknolojiye yani yükte hafif pahada ağır ürüne daha fazla yatırımdır. İthalatı frenleyecek, ara mal üretecek bir iç teşvik ve destek mekanizmasına gitmeliyiz. Ancak şu an atılan adımlar hem yetersiz hem de ithalatı büyüten bir ekonomi anlayışı var. İhracatı anlatanlar, 234 milyar dolarlık ithalatı ve sürekli katlanan dış açığı konuşmaktan çekiniyor. Dış ticaret açığını nasıl gidereceğini söylemiyor” dedi.

 Denizli’de ithalat yüzde 58 arttı

Bu hesaplarla ve  OHAL ile ekonominin daha fazla yönetilemeyeceğini belirten Arslan, “ Şubat ayında Denizli’de ihracat yüzde 21 arttı ama ithalat da yüzde 58 artış gösterdi. Türkiye genelinde dış ticaret açığımız şubatta yüzde 54 artarken ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 69’a geriledi. Öyle bir hale gelindi ki, hükümet KDV iadeleri için kendi getirdiği tasarıdan bile vazgeçti. Plansızlık, öngörüsüzlük üst düzeyde. 170 milyar liraya yaklaşan KDV alacağını alamayan belediyeler, sanayiciler, ihracatçılar ne yapsın, yüksek faizle krediye başvurarak yarınından mı harcasın? Denizlili sanayici ve ihracatçı hükümetin yükleri azaltmasını beklerken bu iktidar bir KDV alacağını dahi çözemez hale gelmiştir. İş dünyasının KDV alacağının üzerine yatmıştır” diyerek eleştirilerini sürdürdü.

 Geçmediğimiz köprüye, gitmediğimiz hastaneye garanti verdik

Arslan, Türkiye’nin yüksek faiz ve yüksek ithalat, dış borca dayalı bir kredi yönetimi anlayışıyla daha fazla ilerleyemeyeceğini belirtti.  16 yılda faiz lobisine 708 milyar lira  ödendiğini,  kişi başına düşen kamu borcunun 3 bin 677 liradan 11 bin liraya fırladığını, özel sektörün dış borcunun  43 milyar dolardan  300 milyar dolara çıktığını belirten Arslan, “ Geçmediğimiz köprüye, gitmediğimiz hastaneye 2010 yılında 10 milyar 872 milyon dolar Hazine garantisi sağlayanlar, 2018’de 25 milyar dolar Hazine garantisi vermeye kalkıyor. Son 52 yılda verdiğimiz toplam cari açığı sadece bir yılda verdik” dedi.

Üretim modelimiz değişmeli

 Türkiye’nin ihracatında büyük yer tutan çeliğe ve alüminyuma ABD’nin  ek gümrük vergisi koyduğunu vurgulayan Kazım Arslan, “ Ama hükümetin hala bir B planını duyamadık. Dolar 4, Euro 5, benzin 6 lira oldu, hayat pahalılığı almış başını gidiyor ama iktidar medyası akaryakıta, elektriğe gelen büyük zammı duyurmamak, gerçeklere yüzünü kapatmak için hala “Benzin fiyatı 1.5 dolarda kaldı, artmadı” diyerek yansıtabiliyor. Genç işsizliği yüzde 25’i, işsizler içinde üniversite mezunlarının oranı yüzde 30 düzeyine vardı ama hükümet sigortalı stajyer alımından kaynaklı istihdam artışını bize işsizlik büyük oranda azaldı gibi yutturmaya kalkıyor. Bugün kadın istihdamını OECD ülkeleri düzeyine çekemediğimiz için, yani yüzde 32’den yüzde 65’e yükseltemediğimiz için, yıllık kişi başına gelir kaybımız 3 bin 500 dolar. Kadını işe katmamanın ekonomiye toplam yıllık yükü 282 milyar dolardır. İstihdam artışında üretim alanları nasibini almadı. Büyüyen bir ekonomide öncelikle üretime dayalı sektörlerde istihdam artar, oysa bizde tam tersine. İşsiz sayısının 124 bin kişi arttığı bir ekonomide büyümenin kimlere hizmet ettiği açıktır. 15 yıllık bu iktidarın ortalama işsizlik karnesi 10.2’yse üretim modelimizin baştan ele alınması gerekiyor” diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Hayali verilerle ekonomi yönetilemez”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör