poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Güneyli üreticilerin umudu tütün

Denizli’de sağanak yağış ve dolu en çok Güneyli çiftçiyi vurdu.   Bu yıl yağışlar nedeniyle kekikte yüzde 80’lere varan kalite kaybı yaşandığını ileri süren üreteciler, masrafını kurtarmayacağı gerekçesiyle hasattan vazgeçti. Güney’de geçtiğimiz yıl 145 bin dekar alandan 10 bin ton kekik hasat edilmiş, kilosu 8 lira 25 kuruştan  alıcı bulmuştu. 

02-07-2018 17:06

Haziran ayında Güney’de etkili olan dolu ve sağanak yağış,  kekik, tütün ve üzüm üzüm üreticisini vurdu.   145 dekar kekik tarlasının yüzde 20’sinin doludan etkilendiğini söyleyen Güney Ziraat Odası Başkanı Rıza Eraydın, “Kekik bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmez.  Umutlarını kekiğe bağlayan çiftçiyi  zor bir yıl bekliyor” dedi. 

Kekik tarlada kaldı

Başkan Eraydın,  kendisinin de kekik üretici olduğunu belirterek, “Gecen yıl 23 dönüm kekik tarlasından 5 ton kekik hasat ettim.  Bu yıl yağışlar nedeniyle hasat edemedim, kekik tarlada kaldı. Benim gibi diğer kekik üreticileri de aynı durumda.  Yağışlar nedeniyle kekik karardı, kalite yüzde 80 düştü. Hiç bir çiftçi masrafını karşılayıp kekiği toplamaz” diye konuştu.


Pirim desteği istiyoruz
Güney’in geçen yıl 10 bin ton kekik ürettiğini ve kilosunu  5 ile 8.25 lira arasında  sattığını söyleyen Başkan Eraydın, “145 bin dekarın yüzde 20’si sular altında kaldı, kekik yok. Kalan kekik tarlalarında da yüzde 80 kalite kaybı var. Bu yıl hasat edilse bile alıcı bulur mu bilmiyoruz. O nedenle Güney’in yalnızca kekikten kaybı  60 milyon liranın üzerinde. Bu zarar borç ertelemek ile karşılanamaz. O nedenle kekik üreticilerine, tıpkı pamukta olduğu gibi prim desteği verilmeli.  Denizli, Türkiye’nin kekik ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan bir il. Denizli’de üretilen kekiğinde büyük bir bölümünü Güney yetiştiriyor. Kekik desteklemeli. Pirim desteği istiyoruz” dedi. 

Tütün umut oldu

Güney’in geçim kaynaklarından birini de tütün oluşturuyor. Son yıllarda tütün üretiminin yerine kekik alsa da, yine önemli bir gelir kaynağı.  Yağışlar nedeniyle kekikteki kalite düşüşü çiftçinin umudunu tütüne bağlamasına neden oldu. Güney’in Aydoğdu Mahallesi’nde 25 yıldan beri tütüncülük yapan Sultan Köroğlu, 50 dekar alanın yarısını kekik, yarısına  da tütün ektiğini belirterek, “Kekik bu yıl para etmez. Tarlada karardı kaldı. Umudumuz tütünde. Geçtiğimiz yıl tüccar ile kilosunu 20 liradan anlaştık. Ancak 15 liraya kadar düştü. Ama bu yıl daha yüksek fiyat bekliyoruz” diyerek umutlarını dile getirdi. 

Şengül BOZ 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Güneyli üreticilerin umudu tütün
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör