etiler poyrazoğlu otomotiv

Güneş yanığına dikkat

PAÜ Hastanesi Dermatoloji AD. Başkanı Prof. Dr. Şeniz Duygulu özellikle yaz mevsiminde sıcaklıkların aşırı artmasıyla birlikte vatandaşları güneş yanığına karşı dikkatli olmaları uyarısı yaptı. 

03-07-2019 11:27

Güneş yanığının aşırı güneş ışınına maruz kalma sonucu deride oluşan ağrılı bir durum olduğunu belirten Prof.Dr.Şeniz Duygulu, güneşlenme sonrası ve ultraviyole  içeren ışık kaynaklarının kullanımı ile ortaya çıktığını, şiddeti ve oluşma süresinin bireysel ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söyledi.  

Açık tenli kişiler, bebek ve çocuklarda güneş yanığı riskinin daha fazla olduğunu belirten Duygulu, korunma yöntemlerini, “Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşe maruz kalmaktan kaçının. Doktorunuza danışarak, ilkbahar ve yaz mevsiminde, koruyuculuk faktörü en az 30, cildinize uygun, güneşten koruyucu krem kullanın. Kremi güneş ışınları ile temastan 20 dakika önce güneş gören bölgelere, yeterli miktarda uygulayın. Bu işlemi 2-3 saat aralıklarla tekrarlayın. “Geniş spektrumlu” güneşten koruyucu ürünleri tercih edin.Güneş ışınlarından koruyan dudak kremleri kullanın. Açık renkli ve bol giysileri tercih edin. Siperli şapka kullanın” şeklinde özetledi. 

Duygulu, güneş yanığını maruz kalınması durumunda oluşan ağrıyı gidermek için yanık bölgesine 10-15 dakika süreyle soğuk ve ıslak pansuman uygulanmasını, ağrı ve inflamasyonu azaltan ilaçlar kullanılmasını ve gün içinde yeterli miktarda su tüketilmesini önerdi. Duygulu, hastaların kullanacakları kremler konusunda dermatoloji uzmanına danışılması gerektiğini de vurguladı.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Güneş yanığına dikkat
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör