poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

Göz tansiyonunu ihmal etmeyin

Denizli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uz.Dr. Serkan Duran, halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokomun geri dönüş olmadığı için 40 yaş üzerindeki kişilerin 6 ayda bir göz tansiyonu ölçümü yaptırmasını gerektiğini söyledi. 

10-12-2019 14:14

Glokomun göz içi sıvı basınç yüksekliğini takiben görme sinirinde meydana gelen ilerleyici hasar olarak tanımlandığını, tedavi edilmediği taktirde görme kaybı ve körlüğe yol açabileceğini söyleyen Uz. Dr. Serkan Duran,  bebeklikten itibaren her yaşta görülebilen glokomun 40 yaş ve üstü grupta daha sık görüldüğünü belirtti. Denizli Devlet Hastanesi’nde görev yapan Duran,“Glokom çoğunlukla belirtisiz seyreden sinsi bir hastalıktır. Hastaların büyük kısmı görme kaybı ile hastanemize başvurmaktadır. Bunun haricinde gözde ağrı, baş ağrısı, zaman zaman bulanık görme gözde kızarma, ışıktan rahatsız olma, ışık etrafında hale görme,   göz içi basıncı çok yükseldiğinde bulantı- kusma gibi şikâyetlerle hastalar gelebilmektedir. Glokomun erken tanı ve tedavisi görme kaybı oluştuktan sonra geri dönüş olmadığından oldukça önemlidir. Glokom sinsi seyreden bir hastalık olduğu için ancak göz tansiyonu ölçümü ve göz arkası değerlendirme ile tespit edilebilir. Bunun için 40 yaş üstü bireylerin 6 ayda bir düzenli olarak göz tansiyonu ölçümü ve görme siniri değerlendirmesi önerilir” dedi. 

Glokumun açık açılı, normal tansiyonlu, kapalı açılı gelişimsel glokom gibi tiplerinin mevcut olduğunu anlatan Duran,“ Glokom tanı koyulduktan sonra tamamen iyileştirilip ortadan kaldırılamaz fakat birçok olguda uygun tedavi ile başarılı bir şekilde kontrol altında tutulabilir ve görme kaybının ilerlemesi engellenebilir. Glokom öncelikle göz içi basıncını düşüren çeşitli ilaçlarla tedavi edilir. İlaç tedavisi ile göz içi basıncının düşmediği olgularda cerrahi tedavi gerekir” açıklamasını yaptı.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Göz tansiyonunu ihmal etmeyin
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör