poyrazoğlu otomotiv etiler
5 Ağustos 2020 Çarşamba

“Göz rahatsızlığınızı hafife almayın”

07-14 Ocak Görme Engelliler Haftası nedeniyle Göz Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Yılmaz açıklamalarda bulundu.

10-01-2020 10:48

Göz rahatsızlıklarının ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Yılmaz, görme yetisini kaybetmeden göz doktorlarının önerdiği sıklıkta düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak, körlük nedeni olabilecek önlenebilir hastalıkların tanısının erken koyulması ve tedavi edilmesi için önemli olduğunu vurguladı. 

Doç Dr. Uğur Yılmaz, “Görme işlevinin gelişimin doğumla başlar ve çocukluk döneminden itibaren kişinin hayatı boyunca biyolojik, psikolojik ve sosyal gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, sosyal çevresi ile sağlıklı bir bağ kurabilmesi için görebilmesi önemlidir”dedi. 

“Dünyada yaklaşık 39 milyon insan görme engelidir”  

Görme engelli bireylerin tüm kolaylaştırıcı uygulamalara rağmen özellikle ev dışında yardımsız gereksinimlerini karşılayabilmeleri oldukça zorluğundan bahseden Doç. Dr. Yılmaz, “Bu yüzden körlük ve görme kaybı önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünyada yaklaşık 39 milyon insan körlük düzeyinde görme engellidir. Türkiye’de ise yapılan çalışmalar sonunda körlük oranı yaklaşık yüzde 0.4 olarak bulunmuş olup körlük nedenleri içinde en çok katarak,diyabet, korneal opasite (Gözün saydam saat camı şeklindeki ön bölümündeki matlaşma), glokom ve makula dejenerasyonu (görme merkezinde bozulma) gibi tedavi edilebilir ve sınırlandırılabilir nedenler bulunmuştur” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Göz rahatsızlığınızı hafife almayın”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör