Görme engelli şairden ikinci kitap

Denizli’de iki yaşında geçirdiği menenjit hastalığı nedeniyle görme kaybı yaşayan 40 yaşından sonra da iki gözü tamamen kapanan 73 yaşındaki Ülkü Çekintaya’nın ikinci şiir kitabı ‘Dikenli Sevgi 70 Yaş 2’ piyasaya çıktı.

24-06-2019 12:28

Görme engelli yazar Ülke Çetinkaya, 20 yılda hazırladığı ilk kitabının ardından  ikinci kitabı ‘Dikenli Sevgi 70 Yaş 2’yi okurların beğenisine sundu.  İki yaşında menenjit geçiren, 40 yaşında iki gözü de kapanan Çetinkaya, 60 yaşından sonra görme engelliler okulunda 6 ay Braille kabartma yazı eğitimi aldı. Duygu dünyasını yazdığı şiirlerle anlatan Çetinkaya, “ Gözlerim görmese de evimde hamak örüyorum, makrume örgülerinden araba süsü, duvar süsü, çanta, peçetelik hazırlıyorum. Bu çalışmaları yaparken de 300’e yakın ünlü şiirlerin CD’lerini dinliyorum. Oradan esinlendiğim şiirlerimi Braille alfabesiyle not alıyorum. Bilgisayar kursunu da tamamladım ama, şiirlerimi kızım Müberra ve torunum Merve’nin yardımıyla bilgisayarda topluyorum. 80- 100 şiir olduğunda yazdığım şiirleri matbaaya gönderiyorum. Basılan kitaplar kitapçılarda satışa sunuluyor. İlk kitabım 2 bin adet, ikinci kitabım ise bin adet basıldı” dedi

İki kitapta toplam 246 şiir bulunuyor

İlk kitabında 86 şiir, 3 yılda yazdığı ikinci kitabında ise 160 şiirinin bulunduğunu anlatan Çetinkaya, “Engelime rağmen yazmaktan asla vaz geçmeyeceğim. İki şiir kitabımın ardından şimdi de bir anı kitabı yazmaya hazırlanıyorum. Bir yıl içinde hazırlayacağım ’70 Yaş Anı’ kitabımda bin adet basılacak. Evde örgü işlerinin yanında, yazarlık yapıyorum. Gözlerimin görmemesi bana engel değil. Kendimle ve engelimle barışığım. Hayattan hiç kopmadım. Gezmeyi de çok seviyorum. Sanatla, şiirle, kitapla uğraşınca özrümü unutuyorum. Dinleniyorum” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Görme engelli şairden ikinci kitap
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör