etiler poyrazoğlu otomotiv

“Görevin gereğini yapmak suç değildir”

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Denizli Şubesi yönetimi, İzmir’de 17 yaşında cinsel istismar mağduru, zihinsel engelli bir çocuğunun haklarını korumak isteyen sosyal güvenlik uzmanına 4 gün disiplin hapis cezası verilmesine tepki gösterdi. Şube Başkanı Solmaz Başkaya, görevin gereğini yapmanın suç olmadığını söyledi.

16-03-2019 16:22

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Denizli Şubesi Yönetimi, Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyerek İzmir’de bir meslektaşlarına hakim tarafından disiplin cezası olarak 4 gün hapis kararı verilmesine tepki gösterdi. Şube Başkanı Solmaz Başkaya, “Verilen karar itiraz  üzerine, İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hukuka aykırı  bulunarak bozuldu. Sosyal hizmet uzmanları, aldıkları mesleki eğitim, bilgi ve beceri gereği, belli kural, ilke, mesleki standartlar, bilimsel alt yapı ve etik değerler doğrultusunda, çocukların yüksek yararlarının ve esenliklerinin korunması ile adli sistemin etkili, çocuk odaklı ve hak temelli çalışmasını sağlamayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadırlar” dedi. 

Sosyal hizmet uzmanlarının adalet mekanizmasındaki çocuklar için, sosyal hizmet becerilerini uygulayarak, adalet sisteminin işleyişini kolaylaştırmak, suça sürüklenen, mağdur, korunma ihtiyacı olan veya risk altındaki çocuğu adli makamlara en etkin  şekilde anlatmak, durumlarına göre en uygun tedbir ve yaklaşımı önerip uygulanmasını sağlamak, arabulucu, bilgilendirici, rehberlik edici, savunucu, güçlendirici, önleyici görevi olduğunu belirten Başkaya, “Çocuğa özgü adalet ilkelerine uymak herkes için zorunludur.  Çocukların haklarını korumak sosyal hizmet uzmanlarının görevi ve sorumluluğudur. Görevinin gereğini yapan mahkeme uzmanları cezalandırılmamalıdır. Yasal yollara başvurma haklarımız saklı kalmak üzere, meslektaşımızın yanında olduğumuzu, olayın takipçisi olacağımızı, bu olayı kınadığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Görevin gereğini yapmak suç değildir”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör