poyrazoğlu otomotiv etiler

Gonca’ya robotik operasyon

Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım şirketi olan Ulaşım A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gonca, Ege Üniversitesi’nde Türkiye’de ilk kez yapılan robotik cerrahi ameliyatıyla sağlığına kavuştu. Göğüs boşluğu içinde paratiroid dokusu olduğu tespit edilen Mustafa Gonca, robotik cerrahi ile ameliyat edildi.

25-05-2018 15:55

Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan 54 yaşındaki iki çocuk babası Mustafa Gonca’nın  vücudundaki bazı değerlerin, rutin sağlık kontrolü sırasında yüksek olduğu belirlendi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran Gonca’nın göğüs boşluğu içinde paratiroid dokusu olduğu tespit edildi. Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutsal Turhan ile Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özer Makay’ın da aralarında bulunduğu heyet robotik cerrahi yöntemiyle söz konusu dokuyu almaya karar verdi.

Türkiye’de ilk kez

Hastanın kısa sürede günlük işlerini yapabilecek hale gelmesi ve daha hızlı iyileşmesi amacıyla anestezi, genel cerrahi, göğüs cerrahisi ve endokrin bilim dalları, örnek bir multi disipliner çalışma yaptı. Söz konusu hastalığın ameliyatında, Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntemle göğüs boşluğu içindeki paratiroid dokusu çıkartıldı.

Rektör Budak’tan ziyaret

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, ameliyattan bir gün sonra taburcu edilebilir hale gelen Mustafa Gonca ve ameliyatı gerçekleştiren ekibi ziyaret etti. Gonca’ya geçmiş olsun dileklerini ileten Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesinde hocalarımız bir ilke daha imza attı. Bir üniversite hastanesinde ilk kez göğüs cerrahisi anlamında robotik cerrahi uygulaması başarıyla yapıldı.  Allah hastamıza da şifa versin. Bütün hocalarımızı ve emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Örnek çalışma

Ameliyatın multi disipliner çalışmaya da önemli bir örnek olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Özer Makay, “Hastamızın hayat kalitesini bozan durum epey araştırılmış, paratiroid bez çok anormal yerleşmiş. Normalde boyunda beklerken göğüs kafesi içine yerleştiğini keşfettik. Sol tarafta kalbin olduğu, vücudun ana ve toplardamarlarının olduğu bölgede, arada hatta akciğeri besleyen damarların çıktığı yerin arasına yerleşmesi ciddi bir durumdu. Diğer bilim dallarımızla birlikte hareket ederek multi disipliner çalışmayla başarılı bir ameliyat yaptık. Hastamızın hormon değerleri de normale döndü ve taburcu edilebilir hale geldi” diye konuştu.

24 saatte taburcu aşamasına geldim

Kendisini çok iyi hissettiğini söyleyen Gonca, “İstisna bir ameliyat olduğunun farkındayım. Ameliyatın üzerinden henüz 24 saat geçmiş olmasına rağmen taburcu olma aşamasına geldim. Kritik bir ameliyatı başarıyla geçirmiş olmamdan dolayı doktorlarıma teşekkür ediyorum. İyi ki bu ülkede yaşıyoruz iyi ki başarılı doktorlarımız var” dedi.

İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Gonca’ya robotik operasyon
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör