poyrazoğlu otomotiv etiler

Göletler sazanla doldu

Denizli'ye, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesinde üretilen 105 bin adet yavru sazan balığı getirilerek göl ve göletlere bırakıldı. Son dört yılda  göl ve göletlere bırakılan sazan balığı yavru sayısı yaklaşık 450 bini buldu.

13-07-2019 11:26

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan  2019 Yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde, Antalya’da üretilen 105 bin yavru sazan balığı program kapsamında göl ve göletlere bırakıldı. Tarım ve Orman İl Müdürü V. Yılmaz ERKAYA konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerimizin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesini yürütüyoruz.  Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıklar ülkemizdeki göl ve göletlere bırakılmaktadır” dedi. 

Denizli’de proje kapsamında son dört yılda göl ve göletlere 450 bin yavru sazan balığı bırakıldığını söyleyen Erkaya, “Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm ekonomik balık türlerine ait stokların gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, zaman ve yer yasaklarına uyulması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.  Bakanlığımızca yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Göletler sazanla doldu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör