poyrazoğlu otomotiv etiler

Göğsünden 3 kilo kitle çıktı

Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri’nde yapılan bir operasyonla 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi K.A.’nin göğsünden 3 kilogramağırlığında dev kitle çıkarıldı.

23-05-2018 15:43

Çok yorulma ve nefes almada güçlük çekme şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi Hastanelerine başvuran 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi K.A.’nın Göğüs Cerrahisi Polikliniği’nde yapılan muayenesinde göğsünde kitle olduğu belirlendi. Kitlenin sol akciğeri tamamen kapladığını belirleyen Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ümit Aydoğmuş ve ekibi tarafından yapılan operasyonla ortaokul öğrencisinin göğsündeki kitle çıkarıldı.

Çıkarılan kitlenin 3 kilogramağırlığında ve 20 santimetre büyüklüğünde olduğunu söyleyen Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ümit Aydoğmuş,  “13 yaşındaki erkek hastanın göğsünden yaklaşık 3 kilogram ağırlığında, 20 santimetre boyutunda dev bir kitle çıkarıldı. Kitle, sol akciğerin tamamen fonksiyon dışı kalmasına yol açmasının yanında kalbe ve diğer hayati organlara ciddi bir baskı oluşturuyordu.  Çabuk yorulma şikâyetiyle başvurduğu hastanedeki tetkikleri sonucunda göğüs kafesinin içinde dev bir kitle tespit edildi.  Orada ameliyata bağlı ölüm riskinin yüksek olduğu söylenince, hastanın anne ve babası çocuğu kliniğimize getirdi” dedi.

Ortaokul öğrencisinin göğsünden çıkarılan kitlenin patolojik incelemeler sonucunda, gerçekte iyi huylu bir tümör olan teratom olduğunu belirten Aydoğmuş, “ Yani diğer organlara sıçramayan ve onları tamamen istila etmeyen bir tümördü. Ama uzun süre belirti vermemesi ve belirtilerin önemsenmemesi sonucu hastanın tümörü bir göğüs kafesini tamamen doldurup diğer göğüs kafesine taşmıştı. Yaptığımız tetkikler sonucunda hasta için tek şansın kitlenin tamamen çıkarılması olduğuna karar verdik. Eğer artık parça bıraksaydık hastalık yineleyebilir ve çeşitli sorunlara yol açabilirdi. Geç kalınmış tanıya rağmen ekibimizce tamamıyla çıkarılması başarıldı ve hasta yeniden sağlığına kavuştu. İlerleyen tıbbi cihazlar ve hastanemizdeki yoğun bakım olanakları bu tür ilerlemiş tümörlere müdahale imkanı sağlamaktadır” diye konuştu.

Doç. Dr. Aydoğmuş,  göğüs içi tümörlerin çocukluk yaş gurubunda nadir olduğunu, bu nedenle bazen belirtiler ağırlaşmadan tanı konulamadığını ve nefes darlığı, çabuk yorulma, göğüs ağrısı gibi belirtilerin ciddiye alınmasının faydalarını belirterek bir uzmana gidilmesi gerektiğini bildirdi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Göğsünden 3 kilo kitle çıktı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör