poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

Girişimde Öncü Kadın Yarışmasında 621 kişi arasında üçüncü oldu

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ,  Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesinde, Denizlili resim-iş öğretmeni Gülpembe Yakın, 621 proje arasından üçüncü olma başarısı gösterdi. Yakın, ödülünü İstanbul’daki törenle aldı. 

13-07-2019 11:32

Ürettiği ürünleri gelire dönüştürmek isteyen kadınların girişimcilik kapasitelerini iletişim teknolojilerinin desteğiyle artırmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinde başarılı girişimci kadınlara ödülleri verildi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması ile girişimcilik ve teknoloji alanlarında eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve projenin internet sitesi üzerinden ürünlerini satışa sunarak en yüksek performansı sergileyen kadınlara girişimcilik hayallerini gerçekleştirebilmeleri için toplam 43 bin 500 TL’lik cansuyu sermayesi sunuldu. Yarışmada, Denizli Merkezefendi Halk Eğitimi Merkezi’nden Gülpembe Yakın üçüncü oldu. Resim-iş öğretmeni Yakın, 7 bin 500 TL’lik ödüle hak kazandı.

Ödüller İstanbul’da verildi

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ve ünlü oyuncu Pelin Karahan’ın katılımıyla İstanbul’da düzenlenen törenle verildi. Törenin açılış konuşmasını yapan Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, “‘ Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz, 992 Halk Eğitimi Merkezi ve 24 Olgunlaşma Enstitüsünde 3 bin 400’ü aşkın eğitim programı ile yaygın eğitim faaliyetlerini yürütüyor. 2018 yılında kurumlarımızda yaklaşık 8,5 milyon kişiye eğitim verildi. Genel Müdürlük olarak ayrıca, sosyal ortaklarımız ile kursiyerlerimizin meslekî becerilerinin geliştirilmesi ile istihdam edilebilir seviyeye getirilmesi amacıyla projeler yürütüyoruz. Girişimcilikte Önce Kadın Projesi de bu projelerden biridir” dedi. 

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ise,  McKinsey raporuna göre, kadınların potansiyelinin tam anlamıyla değerlendirilmesinin 2025'e kadar dünya ekonomisine katkısının 28 trilyon dolar olacağını belirterek, “ Girişimcilikte Önce Kadın projesi ile bugüne kadar yaklaşık 54 bin kadına ulaştık ve toplam 60 milyon TL’lik potansiyel ekonomik değer yarattık. Projemize katılan kadın kursiyerlerin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak ve gelecek planlarına destek vermek amacıyla bu yıl üçüncü kez Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’nı düzenledik. Toplam 621 başvuruyla bugüne kadar aldığımız en yüksek başvuruyu aldık. Yarışmamıza katılan tüm kursiyerlerimize teşekkür ediyor, ödüle hak kazanan kadın girişimcileri tebrik ediyoruz” diye konuştu. 

Türkiye’nin dört bir yanından toplam 621 başvuruyla bugüne kadarki en yüksek başvurunun alındığı yarışmada, Berna Ertürk Polat (Balıkesir) birinci, Sevcan Engin (Yalova) ikinci olurken, Sezin Moral (Samsun) ve Pınar Güder Beşli (Ordu) Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Yarışmada üçüncü olan Denizlili öğretmen Gülpembe Yakın, ödülünü  Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel’den aldı. 

 Yarışmada bu yıl ilk kez ürünlerin niteliklerine ve farklı şekilde yeniden ele alınmasına bakılarak en yenilikçi ürünü tasarlayan proje katılımcısına Üründe İnovasyon Ödülü de verildi. Bu ödülün sahibi, ücretli poşet uygulamasına geçilmesiyle birlikte çok amaçlı çantalar tasarlayan Gülter Coşkun (İstanbul) oldu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Girişimde Öncü Kadın Yarışmasında 621 kişi arasında üçüncü oldu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör