poyrazoğlu otomotiv etiler
5 Ağustos 2020 Çarşamba

GESİFED Başkanı Nalbant, ekonomiyi değerlendi

Güney Ege Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Aysun Nalbant,  ekonomide 2019 yılını değerlendirdi, 2020’den beklentilerini açıkladı. Nalbant, “2020 yılı, bu yıla göre  “ev ödevlerimizi eksiksiz yaparsak” ve “fırsat ve tehditlerimizin farkında olursak”  nispeten daha olumlu bir yıl olacaktır” dedi. 

24-12-2019 15:16

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında yaşanan kur şoku dalgası ile finansal ve reel sektörde yaşanan dalgalanmaların ekonominin bağışıklık sistemini güçlendirmek gerektiğini gösterdiğini belirten GESİFED Başkanı Aysun Nalbant, “Yatırım ve tüketim harcamalarında ciddi daralmalar yaşandığı bu dönemde, ekonomimizin lokomotifi KOBİ’lerimizin, tahsilat başta olmak üzere ödeme sorunlarının ekonomiyi kilitlediğini gördük. 2019 yılı üçüncü çeyreğinde gelen yüzde 0,9’luk büyümeyi sağladık. Ancak ekonomimizin pozitif bir ivme yakalaması, kırılganlıklarımızın kaybolduğu anlamına gelmiyor elbette. Bu paralelde iyimser bir tahminle 2020 yılında yüzde 3-4 bandında bir büyüme öngörüyoruz. Öncelikle Türkiye de istikrarsızlık, tedirginlik yaratacak bir iç ve dış politika cereyan etmez ise, dünyada da belirsizlik yaratacak olağanüstü bir gelişme yaşanmaz ise, dolar kurunun sakinliğini koruması da mümkün olabilecektir” dedi. 

Merkez Bankası’nın art arda yaptığı faiz indirimlerinin dünyanın parasal genişlemeye girdiği döneme denk gelmesinin Türk Lirası’nda ciddi sarsıntılar yaşanmasının önüne geçtiğini vurgulayan Nalbant,  “Bunun da enflasyonda olumlu etkisini gördük. Reel sektörü canlandırmak ve yatırım iştahını artırmak amacıyla gerçekleştirilen faiz indirimleri, kredilerin bir miktar toparlanmasını sağladı ve tahsilatlarda pozitif bir hava yarattı. Ancak bu etkinin sürdürülebilir olması için 2020’de reel sektörün kredi iştahının üretim, istihdam ve ihracata yansımasını sağlayacak yapısal, ekonomik ve muhakkak yargısal reformların da gerçekleştirilmesi gereklidir” diye konuştu. 

“İşsizlik Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri”

İşsizliğin Türkiye için önemli bir tehlike haline geldiğini söyleyen Nalbant, “İnşaat sektöründe 500 bin kişi işini kaybetti. Özellikle genç işsizliğin yüzde 26,1’lere yükselmesi, 2020 yılında istihdam artırıcı politikaların acil olarak devreye alınması gereğini ortaya koyuyor. Meslek eğitimine yetersiz ilgi ve bu konudaki destek politikalarının görünmezliği yanında çığ gibi artan üniversitelerden hayata atılan gençlerin çaresizliği, sosyal barışı giderek bozacak önemli etkenlerden biridir. Özel sektörün yatırım iştahını artırmamız ve bunu istihdama doğru orantılı olarak yansıtmamız şart. İhracatımız artıyor ancak bu artış verimlilik olarak yansımıyor. Markalı, yüksek katma değerli üretim ve ihracat çıkış yolumuz. Tasarruf oranlarını artırmadaki iştahsızlığımız yüzünden dış borç ihtiyacımız artıyor ve ne yazık ki son büyüme rakamlarına baktığımızda tüketim talebinin artışta olduğunu görüyoruz. İleride risk yaratacak bu talebin üretim, yatırım ve iç ve dış pazar açılımlarıyla dengelenmesi büyümenin kalitesi ve sürdürülebilirliğini de destekleyecektir” dedi. 

Ekonominin sağlıklı ve güçlü bir biçimde nefes almasının “yapısal ve ekonomik reformlar” ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine bağlı olduğunu belirten Nalbant, hukukun üstünlüğü, eğitim, çağdaş ve katılımcı demokrasi, fikir ve ifade özgürlüğü, kurumların bağımsızlığı ve özerkliği ile liyakati esas alan bir sistemin inşası, yapısal ve ekonomik reformların temelini sağlamlaştıracağını, yargıyı geliştirmenin demokrasiyi, demokrasiyi geliştirmenin, ekonomiyi geliştireceğine vurgu yaptı.  Nalbant, kayıt dışı ekonomi ile mücadele ederken, verginin adil şekilde tabana yayılması gerektiğini, verginin değil üretimi artırmanın temel hedef olması gerektiğine işaret etti. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GESİFED Başkanı Nalbant, ekonomiyi değerlendi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör