poyrazoğlu otomotiv etiler

Geleceğin inşası için gerekli bir adım

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan,  temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin geleceğin inşası için gerekli bir adım olduğunu belirterek, “Enerji alanında tarihi bir eserle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılında, çağ atlamış olacağız” dedi.

06-04-2018 16:55

Rusya ile birçok stratejik projeyi hayata geçirmeye devam edeceklerini belirten Özkan, S-400 Hava Savunma Sistemleri, Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı ve temeli atılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ortaklaşa yapılacak çalışmaların ilk adımı olduğunu söyledi.    Enerji sektörünün her alanında yatırımların kesintisiz devam ettiğini ve edeceğini ifade eden Özkan, “Ülkemizin ihtiyacı olan, sürdürülebilir enerjiye sahip olması gereken bir gelecek için yaptığımız planlamalar içinde nükleer enerjinin önemli bir yeri bulunmaktadır” dedi.

Ülkemiz büyümeye devam edecek

Akkuyu NGS ile Türkiye için enerji ve teknoloji alanında önemli bir miladın yaşandığını ifade eden Cahit Özkan, “Bizim asli hedeflerimizden biri de 2023’e geldiğimizde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaktır. Bu durum, ülkemizin enerjiye olan ihtiyacının da artacağını gösteriyor. Gerek petrol ve doğalgaz gerekse yenilenebilir kaynaklarda son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği bir atılım ve gelişim gösterdik.  Akkuyu NGS ile en yüksek güvenlik standartlarına sahip en son teknoloji enerji üreteceğiz. İnşaatın başlamasıyla yüzde 80’i Türk, 10 bin kişi istihdam edilecek. Santral işletmeye alındığında da 3 bin 500 kişi  çalışıyor olacak. Sanayimize milyarlarca dolarlık iş imkânı oluşacak” diye konuştu.

Nükleer enerji kullananlar ailesine katılacağız

 “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörünün 2023’te devreye alınmasıyla Türkiye de nükleer enerji kullanan ülkeler ailesine katılacağını belirten Özkan,” Enerji alanında tarihi bir eserle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılında, çağ atlamış olacağız. Akkuyu Sanrali devreye girdiğinde, tek başına ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayabilecektir. 60 yıllık bir hayalin hayata geçirilmesinde, bu ülkenin atılım ve gelişiminde öncü olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a,  Başbakanımıza azim ve kararlılıklarından dolayı teşekkür diyorum” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Geleceğin inşası için gerekli bir adım
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör