poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

GEKA, Muğla, Denizli ve Aydın’da sosyo-ekonomik yapıyı belirlemek için harekete geçti

Güney Ege Kalkınma Ajansı, Türkiye'deki yerleşim yerleri arasındaki sosyo-ekonomik ilişki yapısını belirlemek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen "Türkiye'de Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi (Yer-Mek) Ülke Yerleşme Merkezleri Sistemi" çalışmaları kapsamında Aydın, Denizli ve Muğla’daki mahalle muhtarları ile anket çalışması yaptı.

22-11-2019 19:16

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde uygulanan anket çalışmasının Aydın, Denizli ve Muğla kısmı GEKA gözetiminde gerçekleştirildi. Aydın'da 520, Denizli'de 422 ve Muğla'da 459 olmak üzere Güney Ege Bölgesinde bin 401 mahalle muhtarı, anket çalışmasına dahil edildi.

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, yaptığı açıklamada, ülke kaynaklarının mekana duyarlı ve etkin kullanımına altlık oluşturacak olan "Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi" çalışmasının ilk kez 1982'de yayımlandığını ancak bugüne kadar geçen süre zarfında söz konusu çalışmada herhangi bir güncelleme yapılmadığını belirtti.

Çalışmanın, kamu kurum ve kuruluşlarının politika geliştirme ve karar alma süreçlerinde yönlendirici, özel sektörün yatırım kararlarında da katkı sağlayıcı olması açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Akdoğan, “Kaymakamlıklar, anketi gerçekleştiren anketörler ve ajansımız uzmanları için uygun bir çalışma ofisi tahsis ederken, GEKA tarafından iletilen takvim doğrultusunda her mahalleden bir muhtar ve bir azayı da ankete katılmaları için kaymakamlık binasına davet etti. Aydın'da 520, Denizli'de 422 ve Muğla'da 459 olmak üzere Güney Ege Bölgesi'nde bin 401 mahalle muhtarı ile anket çalışmaları yapıldı. Ajans uzmanlarımızın gözetiminde bin 401 mahalleye ilişkin veri girişleri de tamamlandı. Yapılan anket çalışmaları, yerleşim kademelerinin değişimini değerlendirmek, yeni dinamikler çerçevesinde yerleşimler arası ilişkileri belirlemek, planlama ve yatırım faaliyetlerini yönlendirici bir karar destek sistemi kurmak açısından önemlidir” dedi.

Haber Merkezi

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GEKA, Muğla, Denizli ve Aydın’da sosyo-ekonomik yapıyı belirlemek için harekete geçti
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör