etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Haziran 2019 Çarşamba

Gebelikte testler önemli

Denizli Devlet Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Dr. Emine Demirel, anne adaylarının gebelik sürecinde yaptırmaları gereken testlerin büyük önem taşıdığını söyledi.

02-04-2019 11:00

Gebelikte yapılan testlerin amacının anne karnındaki fetusa ait bazı kromozal hastalıkları taramak olduğunu kaydeden Perinatoloji Uzmanı Dr. Emine Demirel, tarama testlerinde riskli durumlar belirlendiğinde girişimsel ek testler yapılması gerekebileceğini dile getirdi. Demirel, “Rutin gebelik takibi ve doğum, yüksek riskli gebeliklerin takibi ve yönetimi ile anne ve fetüse ait hastalıkların tanısı ve yönetimi amacıyla bazı işlem ve testler; 11-14 hafta tarama testi, 15-21 hafta tarama testleri, 11-14 hafta transvajinal detaylı fetal anomali taraması (ayrıntılı perinatal muayene), fetal ekokardiyografi, maternal ve fetal doppler ultrasonografi incelemeleri, Down Sendromu Tarama Testleri Perinatoloji Bölümümüzde uygulanmaktadır” şeklinde konuştu.

Perinatoloji Uzmanı Dr. Emine Demirel, her kadının kromozom anomalisi olan bebek doğruma riski bulunduğunu ve bu anomalilerin en sık görüleninin de down sendromu olduğunu belirterek “Down sendromu, insan hücrelerinde bulunan kromozomlardan 21.’sinin 3 adet olma durumudur. Bu nedenle trizomi 21 olarak da adlandırılır. Genellikle zeka problemi ve kalp hastalığı ile seyreden bir sendromdur. Yaklaşık 700-800 gebelikte bir görülür. Anne yaşı arttıkça bu sendromun görülme sıklığı da artar ve örnek olarak verilirse 36 yaşında 280 doğumda bir, 40 yaşında 100 doğumda bir görülür. Toplumda en sık görülen kromozom anomalisi olduğundan, tüm gebelere down sendromu taraması önerilmektedir. Bu tarama iki şekilde yapılmaktadır; 11-14. gebelik haftaları arasında ultrasonografik fetal ense saydamlığı testi ve 15-21. gebelik haftaları arasında üçlü veya dörtlü test şeklinde yapılır. Fetal ense saydamlığı testi, gebeliğin 11-14. haftaları arasında ultrasonografi ile yapılan basit bir testtir. Tüm gebelerin bu belirtilen gebelik haftalarında tarama testlerini mutlaka yaptırmaları sağlıklı bir gebelik geçirmeleri için çok önemlidir” dedi. 

Filiz YIĞNAK

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Gebelikte testler önemli
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör