poyrazoğlu otomotiv etiler

Gaziler kahramanlıklarını anlattı

Çal ilçesinde, Kıbrıs Barış Harekatı’nda paraşütle yapılan çıkarma ile katılan ve ardından gazi olan Ethem Dedeler ile Osman Turgut, 19 Eylül Gaziler Günü’nde harekat sırasında yaşananları anlattı.

21-09-2019 14:58

Yurt genelinde olduğu gibi Çal ilçesinde de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Tören sonrası paraşüt birliğinde görevli olarak Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gaziler, harekat sırasında yaşananları duygu dolu sözler ile anlattı. Kıbrıs gazisi Ethem Dedeler harekata, 20 Temmuz 1974 yılında Kayseri’de görevli asker iken katıldığını söyledi. Makineli tüfek nişancısı olarak beraberindeki yaklaşık 40 kilogram teçhizat ile paraşütle uçaktan Beşparmak Dağları’na atladıklarını kaydeden Dedeler, “Uçağın açık kapısından baktığımda her yer yanıyordu, alev içindeydi Beşparmak Dağları. Durumu bizi atlatacak görevliye bildirdiğimde tekrar görüştüler biraz ertelediler atlamayı. Ondan sonra aşağıya sürünerek atladım. Üzerimdeki yük fazlaydı ayakta değildim ben oturduğum yerden atladım. Aşağıya indiğimiz bölge ekin tarlasıydı ve yanıyordu. Paraşütlerin bir kısmı burada yandı atlayış esnasında. Alevlerin içerisine gittik ve karşıdan havan ile makineli tüfek ateş ediyordu. İndikten sonra görevli mücahitler bizi topladılar. Sonra bizi emniyetli bölgeye götürdüler. Ondan sonra orda mevzi aldık, düzeni kurduk bizde ateş etmeye başladık karşı tarafa” diye konuştu.

“2 tane şehidimiz vardı”

Ertesi günü aynı şekilde ateş altında havaalanını Rum askerlerden almak için taarruza geçtiklerini ve bunun 3 gün sürdüğünü ifade eden Dedeler, “Sıcak temas yaşadık atışlarımı oldu, orda 3 gün kaldık. Havaalanını geri aldık 3 gün içinde. Bizim bölük aşağı yukarı 130 kişiydi, bölük arkadaşlarımız hep birlikte toplanamadık. Toplanma alanları belirtildi ama herkes değişik yerlere düştüğü için aynı amaçla orda olduğumuz için artık kimin yanında kaldıysa orda devam ettik. Hatta bir akşam taarruza kalktık orda Rum tanklarından 2 tanesi çalışır vaziyetteydi bırakıp kaçtıklarını gördük. Bize çok fazla mukavemet gösteremediler bizim bölükten 2 tane şehidimiz vardı ve gaziler olarak yaralananlar vardı. Geçen sene Kıbrıs’ı ziyarete gittik şehitliğe gittiğimizde onlara da bir Fatiha okumak nasip oldu” dedi.

Bir başka gazi Osman Turgut, 19 Temmuz akşamı kimin hangi uçaktan atlayacağının duyurusunun yapıldığını kaydederek, O gece heyecandan uyuyamadığı ifade etti. Gazilerin anlattıkları savaş hikayeleri dinleyeni  hem duygulandı hem gururlandı.

İHA

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Gaziler kahramanlıklarını anlattı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör