etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Gazetecilere engelli haberleri eğitimi

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi bağlamında Hak Temelli Habercilik ve Engelli Haberleri Analizi Eğitimi Atölyesi yapıldı. İlk kez gerçekleştirilen atölyede engelliliğe bakış ve engelli bireylere yönelik haberler mercek altına alındı. 

05-09-2019 11:47

Denizli Otizm Derneği Başkanı ve İletişim Koordinatörü Dudu Karaman Dinç, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde Hak Temelli Habercilik ve Engelli Haberleri Analizi Eğitimi Atölyesi düzenledi. Gazetecilere yönelik yapılan atölye kapsamında engelliliğe bakış, normal anormal kavramları, ayrımcılık ve nefret söylemi, savunuculuk çalışmaları ve engelli bireylere yönelik haberlerde dikkat edilmesi gereken konular ele alındı.

Oğluna otizm tanısı konmadan önce uzun yıllar İstanbul’da gazetecilik yaptığını  ifade eden Dudu Karaman Dinç,  ‘’Bu eğitim atölyesini düzenlemek benim için çok değerliydi. Gazetecilik mezunuyum ve her zaman mesleğimi çok severek yaptım. Oğlumun otizm tanısı almasının ardından engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılarla ilgili daha detaylı bilgi sahibi oldum. Her iki tarafı da tanıyan biri olarak engelli bireylerle ilgili haberlerde gördüğüm eksiklikleri paylaşmak için bu eğitim atölyesini hazırladım. Bildiğim kadarıyla gazetecilere yönelik böyle bir eğitim atölyesi Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Meslektaşlarımın bu eğitimin onlara yeni bir bakış açısı sunduğunu ve haber yaparken bunlara dikkat edeceklerini söylemeleri beni çok mutlu etti. Yeni dönemin ilk eğitim toplantısını benimle yapan Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetimine eğitime katılan gazetecilere ve sivil toplum örgütü temsilcilerine çok teşekkür ederim” dedi. 

Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Gazetecilere engelli haberleri eğitimi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör