poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

Frankfurt Kitap Fuarı’na  konuşmacı yazar olarak katıldı

Romanlarıyla mikro tarih alanında ses getiren ve uluslararası alanda bir çok ödül alan Denizlili yazar Kemal Yalçın, Frankfurt Kitap Fuarı’na konuşmacı yazar olarak davet edildi. Fuara katılan Yalçın, Emanet Çeyiz ve Haymatlos isimli romanlarını anlattı. 

23-10-2019 11:54

Dünyanın önemli kitap fuarları arasında yer alan Frankfurt Kitap Fuarı kapılarını açtı. 1949’da kurulan, dünyanın en büyük kitap fuarına bu yıl 110 ülkeden, 7500 yayınevi katıldı. Denizlili yazar Kemal Yaçnı da bu yıl fuara Onur Başkanları Günter Grass ve Yaşar Kemal olan Türkiye Almanya Kültür Forumu’nun düzenlediği   Free Words Turkey Dayanışma etkinlikleri kapsamında konuşmacı yazar olarak davet edildi. Türkiye Almanya Kültür Forumu’nun yöneticisi Osman Okkan’ın sunduğu programda Yalçın, Emanet Çeyiz ve Haymatlos romanlarını anlattı. 

Romanları mikro tarih alanında ses getiren Yalçın, fuarda Haymatlos isimli kitabını da tanıttı. Yalçın, kitabında 1933-1945 dönenimde Nazilerden kaçarak Türkiye sığınan 700 kadar Haymatlos Alman’ın  öyküsünü anlattığını belirterek, “Bu insanlar  Türkiye Cumhuriyeti, Nazi Almayasına karşı savaş açınca, 1944’te  Çorum, Kırşehir ve Yozgat’a enterne edilmişlerdi. Bunlara ‘Enterne Haymatloz Almanlar’ deniliyordu. Bu insanlar 18 ay enterne hayatı yaşadılar. Nazi Almanyası yıkıldıktan sonra ülkelerine geri döndüler. Türkiye’ye sığınan Almanlardan birisi Ankara’da 12 yıl haymatlos olarak yaşayan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Ernst Reuter  idi. Döner dönmez Berlin Belediye Başkanı oldu. Ordinaryüs Prof. Dr. Ernst Eduard Hirsch ise 1944’de Türk vatandaşlığına geçmişti. Berlin’e döndükten sonra Türk vatandaşı olarak Hür Berlin Üniversitesi Kurucu Rektörü olarak 8 yıl görev yaptı” dedi. 

Yalçın, Honaz’da yaşanan ve mübadele insanlarından genç bir kızın çeyizinin 76 yıl sonra teslim edilmesini konu alan Emanet Çeyiz kitabının öyküsünün dinleyenlerin büyük ilgisini çektiğini söyledi.

Koray ÇAĞDAŞ

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Frankfurt Kitap Fuarı’na  konuşmacı yazar olarak katıldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör