etiler poyrazoğlu otomotiv

Fizyoterapistler Günü etkinliklerle kutlandı

Denizli’de Türkiye Fizyoterapistler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, üniversite çalışanlarını “Sağlık İçin Hareket Et” etkinliğinde bir araya getirirken, Fizyoterapistler Derneği Denizli İl Temsilciliği, öğrencileri duruş taramasından geçirdi. 

12-04-2019 11:04

Türkiye Fizyoterapistler Günü nedeniyle PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda düzenlenen Sağlık İçin Hareket Et etkinliğine çok sayıda üniversite çalışanı katıldı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ummuhan Baş Aslan, fizyoterapistlik mesleğinin dünyada 100 yılı aşkın süredir var olduğunu hatırlattı. Aslan, “Fizyoterapist; mesleğe özgü ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile hasta, engelli ve sağlıklı bireylere fizyoterapi ve rehabilitasyon programları planlayan ve uygulayan mesleki otonomiye sahip bir sağlık profesyoneldir. Çocuk, erişkin, yaşlı tüm bireylerin düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaları gerekir. Fizyoterapistler, fiziksel aktiviteyi yaşamın bir parçası haline getirmeye yardımcı olurlar” dedi.  Aslan, düzenli fiziksel aktivite yapmanın önemi konusunda farkındalık oluşturmak için okulda klinik pilates, yoga, bilişsel egzersiz terapi yaklaşımı  ve restoratif yoga ile personelle buluşturduklarını ifade etti. 

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Denizli İl Temsilciliği ise, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu  ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu 7 ve 8.sınıf öğrencilerine duruş taraması yaptı  Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdoğan Kavlak, “Denizli’de özel ve kamu sektöründe görev yapan fizyoterapistler ve yüksekokulumuzun 4.sınıf öğrencilerinin katılımı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu 7 ve 8.sınıf öğrencilerinde koruyucu halk sağlığı kapsamında postür (duruş) taraması gerçekleştirdik. Yapılan tarama sonucunda elde edilen veriler, öğrenci velileri ve okul yönetimi ile paylaşılarak postüral düzgünlük konusunda bilgi ve öneriler verilecek” dedi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Fizyoterapistler Günü etkinliklerle kutlandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör