poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Fizyoterapistler Günü  kutlandı

PAÜ Hastanesi Başfizyoterapisti Hülya Tuncer, 8 Eylül, Dünya Fizyoterapistler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, fizyoterapi mesleğinin tüm yönleriyle daha çağdaş düzeye ulaşması için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

11-09-2018 15:00

8 Eylül, Dünya Fizyoterapistler Günü tüm dünyada olduğu gibi Denizli’de de kutlanıyor. Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu’nun 1996’da ilk toplantı tarihi olan 8 Eylül’ün Dünya Fizyoterapi Günü olarak kabul edildiğini belirten  PAÜ Hastanesi Başfizyoterapisti Hülya Tuncer, “Fizyoterapistlik mesleği, dünyada 1 yüzyılı aşkın, ülkemizde ise yaklaşık 60 yıldan beri toplum sağlığı ve yaşam kalitesi ile doğrudan ilgili bir bilim dalı olarak gelişimini sürdürmektedir. Savaşla, çeşitli fiziksel travmalar, inmeler ve çocuk felcini takiben oluşan özürlü nüfusun fonksiyonel kayıplarını giderebilmek amacı ile doğmuş ve aşamalardan geçerek bugünkü konumuna ulaşmıştır” dedi.

Bir fizyoterapistin, fizik tedavi konusunda yüksek öğrenim görmüş, gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış sağlık personeli olduğunu, rehabilitasyon ekibinin tabii üyesi olarak tanımlandığını anlatan Tuncer, “Bu ekipte fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, ilgili branş hekimleri, fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, konuşma terapisti, rehabilitasyon hemşiresi, ortez protez teknikeri, psikolog, sosyal hizmetler uzmanı    gibi sağlık personeli yer almaktadır. Fizyoterapistler fizyoterapi rehabilitasyon programını uygularken nöroterapik yaklaşımlar, egzersiz, manuel tedavi yöntemleri, elektroterapi ve mekanik ajanlar, fonksiyonel aktivite eğitimi ve mesleki rehabilitasyon yaklaşımları gibi yöntemlerden yararlanırlar.

Ülkemizde fizyoterapistler yataklı tedavi merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, huzur evleri, endüstri alanları, okullar, spor  kulüpleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri ve kaplıca merkezlerinde çalışmaktadırlar. PAÜ Hastaneleri  olarak ülkemizde çağın mesleği olarak gördüğümüz fizyoterapistlik mesleğinin tüm yönleriyle daha çağdaş düzeye ulaşmasını diliyoruz” dedi. 

Haber Merkezi  

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Fizyoterapistler Günü  kutlandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör