poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

Fırıncıların toplantısında uzlaşma sağlandı

Denizli’de 200 gramı 1.25 liradan satılan ekmekte yaklaşık 40 gündür süren rekabet sona erdi. Günde 300 bin ekmeğin üretildiği Denizli’de ekmek fiyatı yaşanan rekabet yüzünden once 1 liraya, son dönemde ise 50 kuruşa kadar düşmüştü. Denizli Fırıncılar Odası’nın girişimleriyle yapılan toplantı sonunda uzlaşma sağlandı ve önceki günden beri ekmek yeniden 1.25 TL’den satılmaya başlandı. 

22-11-2019 19:20

Girdi fiyatlarının yükselmesine rağmen uzun süre fiyat artışı yapmayan Denizlili fırıncılar, geçtiğimiz 20 Mayıs’ta 1 lira olan 200 gram ekmeğin satış fiyatını yüzde 25 artırarak 1 lira 25 kuruşa çıkarmıştı.  Denizi Fırıncılar Odası tarafından alınan zam kararında maliyetler ve girdi fiyatlarındaki artış öne sürülmüştü. Bir sure ekmeği belirlenen fiyattan satan fırıncılar arasında yaklaşık 40 gün once kıyısaya bir rekabet yaşanmaya başladı. 

Günde 300 bin ekmek üretiminin yapıldığı Denizli’de ekmek fiyatı once 1 liraya, kısa bir sure sonra  70 kuruşa düştü. Bazı fırınlar rekabetin dozunu artırarak fiyatı 50 kuruşa kadar indirdi. Simit fiyatları da rakebetten etkilendi ve 75 kuruşa kadar düştü. 

Denizli Fırıncılar Odası’nın konuyla ilgili yaptığı çağrılar da sonuç vermedi. Yaklaşık 40 gün süren kıyasıya rekabet hafta başında Denizli Fırıncılar Odası’nın girişimleriyle yapılan toplantının ardından bitirildi. Toplantıda Fırıncılar Odası yetkilileri rekabetin yıkıcı boyuta ulaştığını belirterek bitirilmesini istedi. Toplantıya katılanların olumlu yaklaşımıyla rekabetin bitirilmesi ve ekmeğin belirlenen fiyattan satılması kararı çıktı. Çarşamba gününden itibaren bir çok fırın, market ve bakkalda 200 gram ekmek yeniden 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. 

Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, mayıs ayında girdi maliyetlerinin yükselmesi sonucu ekmek fiyatının 1.25 kuruşa çıkarıldığını belirterek, “Bir ekmeğin maliyeti yerinde satanla dağıtan arasında 65-90 kuruş arasında değişiyor. Bazı arkadaşlarımızın ekmeği 1 liradan satmasıyla başlayan rekabet fırıncıların kepenk kapatma noktasına kadar geldi. Yaklaşık 40 gündür sürüyor. Rekabetin yararlı olmayacağını esnafın bilmesi gerekiyor. Kendi topuğuna sıkmaktan başka bir şey değildi. Fırıncı arkadaşlarla bir araya geldik ve rekabetin sonlandırılmasını istedik. Uzlaşma sağlandı ve ekmek belirlenen fiyattan satılmaya başlandı” dedi. 

Rekabet yapan fırıncıların ciddi bir maliyeti üstlendiklerini, rekabet döneminde  yaşadıkları zararı bir yıl içinde zor kapatacaklarını söyleyen Karabadan, “Bir kaç fırın belki daha düşük fiyata satabilir, ancak biz toplantıya katılan bütün fırıncılar olarak anlaştık. Bu karar vatandaşın zararına gibi görünebilir. Ama böyle devam etseydi, ekmek alacak fırın bulamayabilirlerdi. Biz zaten ihtiyacı olan insanlara ücretsiz ekmek veriyoruz. Fırıncının kar edebilmesi için ekmeği 1.25 liradan satması lazım” diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Fırıncıların toplantısında uzlaşma sağlandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör