etiler poyrazoğlu otomotiv
22 Ağustos 2018 Çarşamba

“Filistin davasının sağı solu olmaz”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mahir Akbaba, İsrail’in Gazze’de protesto gösterisi yapan Filistinlilere gerçek mermilerle saldırarak 61 kişinin ölümüne yol açmasını kınadı. Akbaba, Filistin davasının siyasete alet edilmemesini isteyerek, “Filistin davasının sağı solu, mezhebi, etnisitesi olmaz. Vicdan sahibi olan, bu toprakların mayasında büyümüş olan her insan bu davaya canı pahasına sahip çıkmalıdır” dedi. 

17-05-2018 17:31

Filistin’de yaşanan saldırılarla ilgili yazılı açıklama yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, ABD'nin skandal bir hamleyle büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması kararı sonrasında yaşananlar ve İsrail güçlerince Gazze’deki protestolarda, kalabalığa ateş açılmasıyla 61  Filistinlinin katledilmesini kınadıklarını söyledi. 

Amerika’da sıkışan Trump yönetiminin mazlum Orta Doğu halklarının kanı üzerinden siyaset yaparak kurtarmaya çalıştığını belirten Akbaba, “Şu anda elimize gelen son bilgilere göre şehit düşen Filistinli sayısı 61’e ulaştı. Bu dava geçmişte nasıl sahiplenildiyse ve Filistinliler bu bölgenin, orta doğunun onurlu halkı olarak bu mücadelelerinden asla bir adım geri atmadan devam ettilerse bizlerde sonuna kadar bu mücadelenin yanında olacağız. Filistin davasının siyasete alet edilmemelidir.  Filistin davasının sağı solu, mezhebi, etnisitesi olmaz. Vicdan sahibi olan, bu toprakların mayasında büyümüş olan her insan bu davaya canı pahasına sahip çıkmalıdır” dedi. 

Akbaba açıklamasında, “Türkiye süreçte çatışmaları önleme konusunda etkin bir pozisyon alma noktasında geç kalmıştır. Hükümet , Ortadoğu'da problemleri çözme konusunda sorunu çözecek etkili adres olmaktan ne yazık ki çıkmıştır. Türkiye önümüzdeki süreçte Ortadoğu'da bütün çatışma süreçlerinde barışın temsilcisi olan etkin bir aktör olarak rol almak zorundadır aksi takdirde Kanlı Pazartesiler  yaşanmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Filistin davasının sağı solu olmaz”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör