poyrazoğlu otomotiv etiler

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Demirci:

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Demirci, kira ve stopaj yükünün esnafın üzerinden alınmasını istedi.

16-11-2019 17:34

Haksız bir düzen oluşturan kiralarda stopaj oranının düşürülmesi gerektiğini  belirten Demirci, “Esnafımız her ay mülk sahibinin ödemesi gereken, kira gelirlerinden doğan kira stopajını kendisi ödüyor. Kiranın yüzde 20’si olan stopajın yanında bir de damga vergisi ile yüzde 20’nin de üzerine çıkan bu oran ya tamamen kaldırılmalı, ya da yüzde 5’e düşürülmeli. En önemlisi para kazanan mülk sahibi kira stopajını ödemeli” dedi.

Kira stopajının esnafa haksızlık ve külfet olduğuna dikkati çeken Demirci,  “Mülk sahibinin yükümlü olması gereken, kira gelirlerinden doğan vergi olan kira stopajı çok büyük bir haksız düzen oluşturuyor. Bugün bir esnaf işyeri kendisinin değilse, her ay kiranın yüzde 20’sini stopaj olarak mülk sahibine ödüyor. Bununla birlikte damga vergisi de eklendiğinde yüzde 20’nin üzerinde ekstra bir ödeme yapıyor. Dolayısıyla işyeri sahibi de kendi ödemesi gereken vergiyi fazladan kira olarak esnafımızdan almış oluyor. Haksız bir düzen ile birlikte esnafımızın omzuna yüklenen bu kira stopajı kiracıdan yani esnaftan ya kaldırılmalı ya da oran yüzde 5’e düşürülmeli. Esnafımız normal kirasını ödemekte zorlanırken, birçok vergi ve giderlerini ödemeye çalışırken en azından haksız yere alınan kalemlerden kurtarılmalı” diye konuştu. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Demirci:
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör