Erken teşhisin önemi vurgulandı, tetkik ve kontrollerin önemine dikkat çekildi

Roche İlaç Türkiye ile Kanser Savaşçıları Derneği iş birliği ve Multi Türkiye’nin desteğiyle hayata geçirilen Merakına Yenilsin buluşmasında Denizlililer meme kanseri için bir araya geldi. 

07-10-2019 19:07

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1-31 Ekim tarihleri arasında kabul edilen “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” özelinde planlanan halk buluşmaları, hastalığa ilişkin akıllardaki soru işaretlerini doğru cevaplarla ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Meme kanseri farkındalığını artırmak ve hastalıkla ilgili soru işaretlerini uzman onkolog ve cerrahların paylaşacağı doğru ve güvenilir bilgilerle gidermek üzere hayata geçirilen Merakına Yenilsin halk buluşmaları, Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul edilen Ekim ayında Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde ziyaretçilerini karşılıyor. Roche İlaç Türkiye ile Kanser Savaşçıları Derneği iş birliği ve Multi Türkiye ve çatısı altındaki AVM’lerin desteğiyle organize edilen buluşmaların Denizli durağında, kansere yakalanan her dört kadından birinin mücadele ettiği meme kanserinde teşhisten tedaviye tüm hastalık sürecine yönelik önemli bilgiler paylaşıldı. 

Forum Çamlık AVM’de düzenlenen, PAÜ Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri İç Hastalıkları A.D. Tıbbi Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Yaren ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sevda Yılmaz’ın konuşmacı olduğu buluşma ilgiyle karşılandı.  Konuşmasında meme kanserinin farklı tiplerine, meme kanseri hastalarının gebelikte ve emzirmede dikkat etmesi gereken noktalara ve doğru bilinen yanlışlara vurgu yapan Prof. Dr. Arzu Yaren, “Dünyada her 8 kadından birinin yakalandığı meme kanserinde erken teşhisin olumlu etkisi kuşkusuz çok büyük. Aynı zamanda tedaviden azami fayda görebilmek için bu süreçte doğru alışkanlıkların benimsenmesini, sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemini güçlendirme yönünde adımlar atılmasını da hastalarımıza önemle tavsiye ediyoruz” dedi. 

Op. Dr. Sevda Yılmaz ise,  “Kadınların meme kanserine neden olan faktörler, belirtiler, korunma ve tarama konusunda farkındalık kazanması çok önemli.  Bununla birlikte düzenli olarak kendi kendilerine elle muayene yapmaları ve meme kanserine karşı tetikte olmaları gerekiyor. Meme kanserinin erken teşhisinde en etkili yöntemin mamografi olduğu da unutulmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Erken teşhisin önemi vurgulandı, tetkik ve kontrollerin önemine dikkat çekildi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör