poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

Erdoğan: “Karşılıksız çek azaldı, tasarruf arttı”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, DTO Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda, ekonomi ve ticaretteki son gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin, büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin tamamını geride bıraktığına dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “AB’de, Aralık 2019 itibarıyla sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 3,6 azalırken, Türkiye aynı dönemde üretimini yüzde 8,6 artırdı” dedi. Başkan Erdoğan, karşılıksız çek adedinin azaldığını da vurguladı.

09-03-2020 19:59

DTO’nun Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Uğur Erdoğan, bu ay yurt içindeki ekonomik gelişmeler arasında sanayi ve sektörel güven endekslerindeki artış ile Merkez Bankası’nın politika faizinde indirime gitmesinin ön plana çıktığını dile getirerek, “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun son 6 altı toplantısından 6 faiz indirimi kararı çıktı. 7 ayda, 1325 baz puanlık indirime gitti. Merkez Bankası’nda yönetimin el değiştirdiği geçen yıl temmuz ayından bu yana, politika faizi yüzde 24’ten yüzde 19,75’e kadar düştü. Finans kaynaklarının yatırıma yönelmesinin önü açıldı. Ülkemizdeki kişi başına tasarruf miktarı, son bir yılda 3 bin 324 lira arttı.” diye konuştu.

“Son ticari veriler, iyileşmenin belgesi”

Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ülke genelinde kurulan şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi sayısının yüzde 19,6 arttığını da açıklayan Başkan Erdoğan, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin verilerine göre, 2019’un aralık ayında, ülke genelinde 968 adet yabancı ortak sermayeli şirket kuruldu. Ülkemizde kurulan şirket sayısında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,49 oranında artış oldu. Denizli Ticaret Odamızın kayıtlarına göre ise, ocakta şehrimizde 2 yabancı ortaklı firma daha açıldı. Ocak ayı sonu itibarıyla, DTO’ya kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı 169 oldu. En fazla ortaklığı bulunan yabancı ülkeler sıralamasında 30’ar firmayla İran ve Almanya ilk sıraya yerleşti. Karşılıksız çekler azaldı. Karşılıksız çek adedi, ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76,03 azalarak, 216’ya düştü. Geçen yıl aynı ayda 901 idi. Tutar bazında da yüzde 84,25 azaldı; 8 milyon 507 bin TL olarak kayıt altına alındı. 2018’in aynı döneminde 54 milyon 24 bin TL idi” dedi.

Denizli ihracatı, Ocak ayında arttı  

Konuşmasında, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak ayında, Denizli ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artışla, 259 milyon 847 bin Dolar’a ulaştığını da aktaran Başkan Erdoğan, “En fazla ihracatı, 33 milyon 205 bin Dolar ile İngiltere’ye yaptık. Onu, 30 milyon 351 bin Dolar ile Almanya; 18 milyon 952 bin Dolar ile de İtalya takip etti. Aynı dönemde en fazla ihracat hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe oldu. Onu, demir ve demir dışı metaller ile elektrik-elektronik izledi” diye konuştu.

 “Türkiyemiz, AB ülkelerinin tamamını geride bıraktı” 

Başkan Erdoğan, büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminde, Türkiye’nin AB ülkelerinin tamamını geride bıraktığını kaydetti. Erdoğan, “AB’de, Aralık 2019 itibarıyla sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 3,6 azalırken, Türkiye sanayi üretimini aynı dönemde yüzde 8,6 artırdı. Geçen yılın aralık ayında, sanayi üretim endeksimiz bir önceki aya göre yüzde 1,9; bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 8,6 arttı. Aynı dönemde, perakende satış hacmimiz ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 yükseldi. Öte yandan, ocak ayında ise, Türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi 51,1’e kadar yükseldi” dedi.

“İhracatta yeni trend, Orta Amerika ve  Karayipler”

Bu arada, Türkiye’nin 2019'da ihracatını oran bazında en fazla artırdığı bölgenin Orta Amerika ile Karayipler olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan, “Geçen yıl Orta Amerika ve Karayipler'e ihracatımız, bir önceki yıla göre yüzde 10,3 artışla 1,6 milyar dolara, Afrika'ya ihracatımız ise yüzde 9,9 yükselişle 15,9 milyar dolara çıktı. Almanya, 14,3 milyar dolarla ihracatımızda birinci sıradaki yerini korudu. Almanya'yı, 10,8 milyar dolarla İngiltere, 9,2 milyar dolarla İtalya, 8,9 milyar dolarla Irak, 8 milyar dolarla da ABD takip etti. Aynı dönemde, ihracatta oransal anlamda en fazla artış ise, yüzde 31 ile Libya'ya yapılan satışlarda yaşandı. Onu, yüzde 20,9 ile Suudi Arabistan, yüzde 16 ile Fas, yüzde 14,4 ile de Hollanda takip etti” diye konuştu.  

Başkan Erdoğan, konuşmasının sonunda ise yurtdışı gelişmelerde koronavirüsün piyasalarla ekonomi üzerindeki etkisinin daha da belirginleştiğini ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Euro Bölgesinde, sanayi üretiminin azaldığını söyledi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Erdoğan: “Karşılıksız çek azaldı, tasarruf arttı”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör