etiler poyrazoğlu otomotiv

En çok öldüren hastalık: zatürre

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslıhan Banu Er, zatürrenin, dünyada hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en çok ölüme neden olan enfeksiyon olduğunu söyledi.

09-11-2017 18:14

Akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla ortaya çıkan zatürre, bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı meydana geliyor. Akciğerlerdeki hava almamıza yarayan ‘alveol’ denilen keseciklere kadar ulaşan mikroplar, burada iltihaba yol açıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslıhan Banu Er, zatürreye karşı özellikle çocukları, 65 yaş üstü kişileri ve kronik hastalığı olanları uyarıyor.

BOL SIVI TÜKETİMİ VE İSTİRAHAT ŞART

Dr. Er, zatürre belirtileri olanların vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini, hastalığın tedavisine ne kadar erken başlanılırsa tedavi başarısının o kadar arttığını söyleyerek, “Öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı en sık rastlanan belirtilerindendir. Tedavisinde antibiyotikler, bol sıvı alımı, istirahat, ateş düşürücüler kullanılır. Hastane yatışı ve ek olası durumlarda girişimsel işlemler, yoğun bakımda solunum desteği tedavide yer alabilir” dedi.

SİGARA İÇENLER VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR RİSK ALTINDA

Zatürrenin önlenmesinde öncelikle altta yatan kronik hastalıkların kontrol altına alınması, düzenli ve dengeli beslenme, hijyenik önlemler ile sigara ve alkol gibi alışkanlıkların bırakılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslıhan Banu Er; “Bu önlemlerin yanında ayrıca influenza (grip) ve pnömokok aşıları ile de zatürre sıklığı ve ölüm oranı azaltılabilir. Zatürre tanısı konulduktan 1-2 hafta sonra hekim hastayı kontrole çağırabilir. Ancak zatürre tanısı almış bir hastanın, tedavi başlangıcından 72 saat sonra hala ateşi düşmediyse, genel durumunda kötüleşme varsa mutlaka tekrar hekimine kontrole gitmesini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - En çok öldüren hastalık: zatürre
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör