etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Emlak ticaretine belge zorunluluğu

Denizli Ticaret Odası ve Denizli Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğinde, emlak müşavirlerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda, taşınmaz ticaretiyle iştigal edenlerin yetki belgesi almalarının zorunlu hale getirildiği ve 18 aylık süre tanındığı hatırlatıldı.

12-10-2018 11:15

Denizli Ticaret Odası’nın Konut ve İşyeri Yapı Kooperatifleri ile Emlak Müşavirliği faaliyetlerini kapsayan 13. Meslek Komitesi üyeleri ile aynı sektörde yer alan girişimcilere yönelik, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik  ile ilgili toplantı düzenlendi. DTO’nun hizmet binasında gerçekleştirilen etkinliğe, Ticaret İl Müdür Vekili Süleyman Şener Pektaş,  Ticaret Odası Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, 13. Meslek Komitesi BaşkanıVolkan Gürsoy ile çok sayıda emlak danışmanı katıldı.

Kısa bir açış konuşması yapan DTO 13. Meslek Komitesi Başkanı Volkan Gürsoy, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te sektörlerini bağlayıcı çok sayıda madde ve düzenleme olduğunu, toplantı sayesinde yönetmeliğin kapsamı ile merak ettikleri konularda yetkililerden bilgi edineceklerini söyledi.  

Denizli Ticaret İl Müdür Vekili Süleyman Şener Pektaş ise, emlak sektörünü kapsayan yeni yönetmeliğin 5 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti. Pektaş, “Yönetmelikle, sektörün yasal altyapıya kavuşturulması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi, mesleğe itibar kazandırılması, nitelikli insan kaynağı oluşturulması ve hizmet kalitesi ile tüketici memnuniyetinin arttırılması hedeflendi. Yetki belgesi olmayanlar artık bu işi yapamayacak. O nedenle, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih olan 5 Haziran 2018 tarihinden itibaren 18 ay içinde yetki belgesi almanız gerekiyor” dedi.  

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Emlak ticaretine belge zorunluluğu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör