poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Elma kurdunu şaşırtan mücadele

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, elma deposu Çivril’de üreticilerin elma kurdu zararlısına karşı biyoteknik mücadelesi yaygınlaştırılacak. Üreticilere şaşırtma tekniğinin benimsetilmesi için tarla günü düzenlendi. 

12-10-2019 18:13

Çivrilli üretici Atasay Özer’e ait 50 dekarlık bahçede şaşırtma tekniğiyle ilaç kullanmadan elma iç kurdunun zararının ortadan kaldırılması için Tarım Orman İl Müdürlüğü ve özel bir firmanın ortaklaşa hazırladıkları projenin sonuçlarının tanıtılması ve benimsenmesi için tarla günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Tarım Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Çivril Belediye Başkanı Niyazi  Vural, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Tevfik Turanlı, firma yetkilisi Dr. Fatma Özsemerci, Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul ile üretiminin yoğun olduğu ilçelerden üretici ve teknik elemanlar katıldı.

Çivril’in tarımsal üretimi hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, “Denizli olarak 71 bin dekar alan ve 289 bin ton elma üretimi ile Türkiye elma üretiminin  yüzde 5’ini sağlayarak 6. sırada, Ege bölgesinde elma üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştirerek ilk sırada bulunmaktayız. Çivril, 56 bin dekar alan ve 267 bin ton elma üretimiyle ilimizde ilk sıradadır. Bu projenin Denizli’de uygulanmasının en büyük nedenlerinden birisi elma üretiminde önde gelen illerinden birisi olmamızdandır”dedi.

Enstitü Müdürü Dr. Tevfik Turanlı ise, şaşırtma tekniğinde dişi elma iç kurdunun yaydığı ve çiftleşmeyi engelleyen feromonların salgıladıkları koku ile elma, armut, ayva ve ceviz bahçelerinde yoğun koku bulutu oluşturularak,  erkeklerin dişileri bulamadığı ve çiftleşmenin gerçekleşememesinden dolayı dişilerin yumurtalarını meyvelere bıraksalar bile içinden larva çıkamadığı, böylelikle iç kurdu zararının oluşmadığını üretecilere anlattı. Üretici Atasay Özer de uygulanan yöntemle sezonda elma iç kurduna karşı sadece bir ilaçlama yaptığını yöntemden memnun kaldığı ve önümüzdeki sezonda şaşırtma tekniğini uygulamaya devam edeceğini belirtti. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Elma kurdunu şaşırtan mücadele
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör