etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Elektrikteki indirimin kazananı dağıtım şirketleri oldu

Elektrik Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Yönetimi, yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında yapılan yüzde10’luk indirimin kazananının dağıtım şirketleri olduğunu ileri sürdü. Açıklamada, “Vatandaşa müjde olarak sunulan yüzde 10 indirim kararının perde arkasında dağıtım şirketlerine çifti kaynak aktarıldığı ortaya çıktı” denildi. 

12-01-2019 11:09

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada tüm abone gruplarında perakende enerji bedelimin Ekim 2018’e göre; orta gerilim sanayi abonelerinde  yüzde 2,7; alçak gerilim abonelerinde ise; sanayide yüzde 4,1 ticarethanelerde  yüzde 4,8, tarımsal sulamalarda yüzde 4,3 aydınlatmalarda yüzde 5, mesken abonelerinde ise yüzde 23,7 oranında düşürülmesine rağmen, iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan dağıtım bedelinin yüzde 15.7 artırıldığı için bu fiyat değişiklikleri mesken aboneleri hariç diğer tüm abonelere az da olsa artış ile sonuçlandığı belirtildi.

Mesken abonelerinde perakende satış bedelinde yüzde 23,7 oranında fiyat indirimine rağmen büyük payı dağıtım şirketlerinin aldığının belirtildiği açıklamada, “Dağıtım bedeline yapılan yüzde 15,7 oranındaki artış nedeniyle sadece yüzde 9,5 oranında bir indirim gerçekleşmiş oldu. Bu tarifeyle birlikte Aralık 2017 ayından Ocak 2019 ayına kadar geçen, son 13 ayda abone gruplarına göre vergi, fon ve paylar hariç elektrik fiyatlarındaki net artışlar, iletim hattından bağlı abone gruplarında yüzde 77,62, orta gerilim sanayi abonelerinde yüzde 72,11, alçak gerilime bağlı abonelerde ise; sanayi abonelerinde yüzde 71,01, ticarethanelerde yüzde 71,04, tarımsal sulamalarda  yüzde 71,12, aydınlatmalarda yüzde 70,49, mesken abonelerinde ise yüzde 30,54 oranında gerçekleşti” denildi.

Elektrik Mühendisleri Odası Denizli Şube Yönetimi, “Tüm bu verilere bakıldığında, elektrik tüketici abonelerine  yansımayan yapılan indirim ve kaynak aktarımlarının, EÜAŞ’ın Toptan Satış Tarifesi’nde yapılan indirim ile sübvanse edilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Siyasi iktidar yaptığı son açıklamada; devletten sosyal yardım alan 2,5 milyon hane civarında olan en düşük gelir grubuna, hane başına aylık 150kWh. elektriğin bedelsiz verileceğini açıklamıştır. Meslek Odamız uzun yıllardır, elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ödeme imkanı olmayan hanelere aylık ihtiyacı olan elektriğin bedelsiz verilmesi gerektiğini çeşitli platformlarda ifade etmektedir. Ancak bu sorunun çözümü sadaka gibi verilen elektrik değil, sosyal yardımlarla geçinmeye çalışan iki buçuk milyon hanenin, kendine yeterli, insanca yaşamını sağlayacak, kimseden yardım almak zorunda kalmayacağı ekonomik güce kavuşturulmasıdır. Son birkaç ayda kurlardaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamaya yönelik yapılan bu indirim kararıyla “bir taşla iki kuş vurmaya” çalışılması, bizleri şaşırtmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Elektrikteki indirimin kazananı dağıtım şirketleri oldu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör