etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Haziran 2019 Çarşamba

Ekonomik veriler sanayiciyi düşündürüyor

Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD), kongreden sonra oluşan yeni yönetimini  tanıttı. Denizli ve ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Okan Konyalıoğlu, ihracat, istihdam, işsizlik, sanayi üretimi ve milli gelir rakamlarının sanayicinin, işadamının yatırım iştahını kestiğini söyledi. 

28-02-2019 10:42

Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği kongrenin ardından oluşan yeni yönetim kurulunu tanıttı. Çamlık Beyaz Cafe’de düzenlenen toplantıda DESİAD Başkanı Okan Konyalıoğlu, Çardak Havaalanı taksi problemi, yılan hikayesine dönem Aydın-Denizli Otoyol ihalesi ve Denizli ekonomisi konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Konyalıoğlu, Denizlili  ARGE çalışmalarına daha fazla önem vermesi ve yeni ürünler konusunda atılım yapması gerektiğinin de altını çizerken, negatif görünümlü ekonomik verilerin sanayicinin yatırım iştahını kestiğini de belirtti. 

Çardak Havaalimanı’nda yaşanan taksi probleminin Denizli için büyük bir ayıp olduğunu belirten Okan Konyalıoğlu, “Çok basit bir problem olumsuz bir şekilde gündeme oturdu. Şehrimizi alay konusu haline getirdi. Bu şehrin sahibi yokmuş gibi bir hava oluştu. 15 yıldır sistemin iptal edilmesi ve bu konunun ağıza yüze bulaştırılması şehrimize önemli sıkıntı vermiş durumda” dedi. Aydın-Denizli Otoyol ihalesi konusunda değerlendirme yapan Konyalıoğlu, “Anlamlandıramadığımız bir konu. İhalenin defalarca yapılıp iptal edilmesinin  bizim taraftar karşılığı bulunmamakta” diye konuştu. 

Ekonomik veriler negatif 

Denizli’nin kişi başına düşen milli gelirinin son üç yılda düzenli olarak 100 dolar azaldığını, 10 bin dolardan 9 bin 800 dolara indiğini belirten Konyalıoğlu, ocak ayı ihracatının yüzde 3.5 azaldığını söyledi. Denizli sanayicisinin kullandığı dış kaynağın da üç yılda 13 milyon liradan 30 milyon liraya yükseldiğini belirten Konyalıoğlu,  “2016 yılında 13 milyon lira dış kaynak kullanırken  2018’de 30 milyona çıkmış durumdu. Bankalar geçen yıl ikinci yarıda ketum davranmasına rağmen bu seviyeye yaklaşmış durumda. Kredi dediğimiz zaman bir deliği kapatmak için değil yeni yatırımlar için de kullanılabilir. Şehrimizdeki firmaların çok ciddi anlamda kurumsal ve ticari tarafta dış kaynak problemleri oluşmuş durumda. Buradaki negatif konu takipteki kredi oranlarının da yükselmesi.  Bölgemiz için sanayi üretimindeki düşüş. Bu da keskin bir şekilde hissedilen bir konu. Aralık ayında yüzde 10 düşüşten söz ediliyor. Sigortalı çalışan sayısında bir önceki yıla göre yüzde 4.5 azalma var. Tüm bu veriler biz sanayicilerin yatırım iştahını kesiyor” dedi.

İş dünyasının ana sermayesi moral

Denizli’de önceki yıl aralık ayında 1350 kişinin işsizlik ödeneğinden yararlandığını, geçen yıl aralık ayında bu rakamın 2 bin 750 kişiye yükseldiğini belirten Konyalıoğlu, alarm veren en önemli konunun ise 15-24 yaş arası genç işsiz oranının yüzde 24’e yükselmesi olduğunu dile getirdi. İş dünyasının ana sermayesinin  moral olduğunu  vurgulayan Konyalıoğlu, “  Türkiye eksi sermaye çalışan bir ülke. Bu firmalarımız için de geçerli. Ekonomi ne kadar daralırsa bizim o kadar tedbirli olmamız gerekiyor. Negatif sermaye yapısı var, buna daralma gelince üzerine biz daha da temkinli olmak durumunda kalıyoruz. Zaten olmayan sermayeden bir de kendimizi garanti altına almak için bir sermaye daha ayırmamız gerekiyor. Milli gelirimizin negatif gitmesinin sebebi bu. Üretilen artı değer finans tarafına çok gidiyor” şeklinde konuştu.

DESİAD’ın yeni yönetimi Okan Konyalıoğlu başkanlığında İbrahim Şenel, İlker Başkaya, Şule Yılmaz, Ferruh Dalkılınç, Sedat Erikoğlu, Mustafa Korkut Aydınlı, Ender Yörükoğlu, Süreyya Çalışkan, Bekir Serdar Mutlubaş ve Levent Çap’tan oluşuyor.

Osman Nuri BOYACI

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ekonomik veriler sanayiciyi düşündürüyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör