poyrazoğlu otomotiv etiler

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni kabinede yer almadı

24 Haziran seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş yapan Türkiye’nin yeni sistemdeki ilk Bakanlar Kurulu belirlendi. Bakanlık sayısının 16’ya düştüğü yeni kabine iş insanları, bürokratlar ve eski bakanlardan oluşurken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni kabinede görev almadı. Bakan Zeybekci’nin kabinede yer alacağını düşünerek sevincini paylaşmak için Ankara’ya giden Denizli heyeti de kente üzgün döndü. 

11-07-2018 17:21

Türkiye, 24 Haziran Erken Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ardından yeni sisteme geçiş yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’te yemin etti,

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi en geniş katılımlı davete ev sahipliği yaptı. Beştepe’deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Bakanlık sayısı 16’ya düşürüldüğü yeni kabine iş dünyası insanları, bürokratlar ve önceki dönemin bakanlarından oluştu. Nihat Zeybekci’nin uzun süredir yürüttüğü Ekonomi Bakanlığı kaldırıldı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı adı altında birleştirildi. Sürpriz isimlerden oluşan kabinede Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yer almadı. Bakanlık görevine getirilmesine kesin gözle bakılan Nihat Zeybekci’nin kabinede yer almaması Denizli’de de şaşkınlıkla karşılandı. 

Denizli heyeti Ankara’ya çıkarma yaptı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki törene katılmak ve yeni kabinede yer alması beklenen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye destek vermek için Ankara’ya giden Denizli heyeti de şaşkınlık yaşadı. Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir  Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Ak Parti Milletvekilleri, Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili’nin yanı sıra bir çok partili Denizli’ye üzgün döndü. Zeybekci, kabinenin açıklanmasının ardından Ekonomi Bakanlığı’nda bulunan Denizli heyetine kısa bir konuşma yaptı, verdikleri destek için teşekkür etti. Zeybekci’nin Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde oluşturulacak kurullar ya da ofislerde görev alabileceği belirtiliyor. 

Son Ekonomi Bakanı 

2011 yılında Denizli Milletvekili seçilen Nihat Zeybekci, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından 26 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen kabine değişikliği ile Ekonomi Bakanlığı görevine atanmıştı.  24. 25. ve 26. Dönem Denizli Milletvekili olan Zeybekci, Mustafa Elitaş’ın kısa süreli Ekonomi Bakanlığı’ndan sonra 24 Mayıs 2016 tarihinde tekrar Ekonomi Bakanı olarak görevlendirilmişti.  Yeni sistemle Zeybekci’nin Trükiye Cumhuriyeti’nin son Ekonomi Bakanı oldu.

Yeni kabineyi kutladı

Yeni sistemin ilk kabinesinde yer almayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, twitter hesabından açıklama yaptı. Zeybekci,  kabinenin  görselini  paylaşarak, “Büyük ve güçlü Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracak Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından açıklanan yen sistemimizin ilk kabinesi vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun” dedi. 
Bakanlık personeliyle vedalaştı

Denizli, Nihat Zeybekci’ye  görev verilmemesiyle birlikte  5 yıl aradan sonra ilk kez kabinede temsil edilmedi. Kabinenin açıklanmasının ardından Zeybekci, dün sabah uzun süredir birlikte çalıştığı personeline veda etti. Veda konuşması yapan Zeybekci, çiçekle uğurlandı. Bakan Zeybekci, personelle vedalaşmasını twitter hesabından paylaştı, “Türkiye’nin son Ekonomi Bakanı olarak, bakanlığın değerli çalışanları ve yakın mesai arkadaşlarımızla vedalaştık.  Yeni sistem, Cumhurbaşkanımız Erdoğan liderliğindeki yeni kabine vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi. 

“Bize yarattığı gurur için teşekkür ediyorum

Zeybekci’nin kabinede yer almaması Denizli’de de şaşkınlık yarattı. Bir çok kişi sosyal medya hesabından üzüntüsünü dile getirdi, Zeybekci’ye destek verdi. AK Parti İl Başkanı Necip Filiz de yazılı açıklama yaparak, Bakan Zeybekci’nin sayesinde Denizli’nin hak ettiğini aldığını söyledi. 
Yazılı açıklama yapan Filiz, “Yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile birlikte Ekonomi Bakanlığı da Gümrük Bakanlığıyla birleştirilerek Ticaret Bakanlığı’na dönüştü. Zeybekci  de Türkiye Cumhuriyeti’nin son Ekonomi Bakanı olarak tarihe geçti. Makamlar gelip geçicidir. Makam sevdalısı değil dava insanı Denizli ve ülke sevdalısı bakanımız Nihat Zeybekci’nin  Denizlimize kattığı değerler kazandırdığı  projeler yaptığı hizmetler bakidir. Beraber yürüdüğümüz bu kutlu yolda onun tabiriyle “Denizli hak ettiğini alacak ” dedi  ve Allaha şükür bugüne kadar aldı. Denizli bakanımız sayesinde hep bir adım önde oldu. Nihat Zeybekci'nin, Ekonomi Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığın başında olması bizim için gurur ve heyecan verici bir durum idi. Bakanımız, görevi boyunca yapmış olduğu hizmetlerle şehrimiz ve ülkemiz adına önemli işlerin altına imza atmıştır. Bizlere bu gururu yaşattığı için kendisine teşekkür ediyorum” dedi. 

Bir veda değil başlangıç

Filiz, Zeybekci’nin kabinede olmamasının bir veda değil başlangıç olduğunu belirterek, “Yeni kabinede olmayışını bir veda olarak değil, yeni bir başlangıç olarak görüyorum. Bu sebepten dolayı Bakanımızı sevenler üzülmesin, bu bir ayrılık değildir. Bu kutlu davada verilen molaya sevinenler ise boşuna sevinmesin çünkü Denizli ve  Bakanımız Nihat Zeybekci ayrılmaz bir bütündür.  Zeybekci ile Denizli hep güçlü olmuştur. Ne bu sevda biter, ne de Denizlimiz için büyük bir şans olan Nihat Zeybekci sevgisi sona erer” diye konuştu. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni kabinede yer almadı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör