etiler poyrazoğlu otomotiv

Egzersiz kanser riskini azaltıyor

Denizli Merkezefendi Toplum Sağlığı Merkezi Ketem Sorumlusu pratisyen hekim Dr. Sedef İnan, haftada üç kez yapılan egzersizin, kanser riskini yüzde 40 azalttığını vurguladı.

09-11-2017 18:02

Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte sunum yapan Ketem Sorumlusu Dr. Sedef İnan yaptığı sunumda kanserde risk etkenleri,  kanserin belirtileri, erken tanı ve tedavi konularında katılımcılara bilgi verdi.

Sunumunda kanserde ölüm oranını düşürmek ve kaliteli bir yaşam için en iyi yolun erken tanı ve tedavi olduğunu vurgulayan Dr. İnan, Meme kanseri, Serviks kanseri, Prostat kanseri, Kolorektal kanser türleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Dünyada her üç dakikada bir kadına meme kanseri tanısı konup; her on bir dakikada bir kadının meme kanseri yüzünden hayatını kaybettiğini söyleyen Dr. Sedef İnan, yirmi yaşını aşmış kadınların her ay kendi kendilerine meme muayenesi yapmalarını ve kırk yaşını aşmış kadınların ise iki yılda bir mamografi çektirmelerini önerdi.

“EGZERSİZ KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR”

Haftada üç kez yapılacak egzersizin kanser riskini yüzde 40 azalttığını vurgulayan Dr. İnan, doğal beslenmenin kanserden korunma konusunda çok önemli bir konu olduğunu belirtti. Dr. İnan, kanserde erken tanı ile kanserin tedavisinin kolaylaşacağına, tedavi giderlerinin azalacağına, doku ve organ kaybının önleneceğine ve en önemlisi hayat kurtardığının altını çizdi.

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Egzersiz kanser riskini azaltıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör