etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Eğitimcilerin Promosyon İsyanı

Denizli Eğitim İş Sendikası, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak, il merkezinde bulunan 9 bin eğitim iş kolu çalışanın mağdur edildiğini iddia ederek basın açıklamasında bulundu. Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, sözleşmede eğitim çalışanlarına maaş promosyonu olarak verilecek bin 801 TL’nin kabul edilir olmadığını ileri sürdü. 

11-01-2019 10:51

Eğitim İş Sendikasına mensup öğretmenler Milli Eğitim Müdürlüğü bir araya gelerek maaş promosyonu konusunda basın açıklamasında bulundu. Eğitim İş Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, "Milli Eğitim Müdürlüğü, merkezde görev yapan 9 bin eğitim çalışanının maaş ve diğer hak edişlerini 3 yıl süre ile ödenmesi için banka ile yaptığı sözleşmede eğitim çalışanlarının çıkarları yok sayılmıştır” dedi. 

Eğitim çalışanlarının promosyon ile ilgili tepkilerini dile getirdiklerini söyleyen Aydoğan, “Gördük ki, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bildiğinden şaşmadı. Yetkili sendikayla işi örüp bizleri yalnızca ‘izleyici’ olarak sonucu görmeye davet etti. Bu görüşme ve hazırlık sürecinin bütün sendikaların temsilcileriyle birlikte yapılması gerekirdi. Bu durum eğitim çalışanlarımız açısından daha somut kazanımlar oluşturabilirdi. Farklı kaygıların da önüne geçilmiş olurdu. Anlaşma yapılan, sözleşmeyi alan bankanın önceki yıllarda, maaş kartı teslimi sırasında, eğitim emekçilerine zoraki bankacılık ürün sözleşmesi imzalattığını, kredi kartı almaya zorladığını biliyoruz. Günlük limit neden düşük? Maaşımızı tek seferde neden çekemiyoruz? Bizim paramızı hangi hakla ikinci ve sonraki günlere rehin tutuyor? İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve yetkili sendika bu duruma yıllardır neden kayıtsız kalıyor?” diye sordu.  

Diğer illerle ve kamu kurumları ile ilçelerde bile  milli eğitim çalışanlarının daha yüksek ücret aldığını ileri süren Aydoğan, “Bizlerin durumu neden yok sayılıyor? Bu nasıl bir pazarlık? Verilen ücreti bankaların keyfiyetine neden bırakıyorsunuz? Neden bir alt sınır belirlemediniz? 9000 eğitim çalışanına 1801 TL promosyon ödemesi çok düşük, kabul edilemez düzeydedir” dedi. 

Basın açıklamasının ardından Aydoğan, eğitimcilerden toplanan imzaları Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’a teslim etti. 

Haber Merkezi 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Eğitimcilerin Promosyon İsyanı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör