etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Ağustos 2019 Pazartesi

Eğitim-İş’ten seçmeli derste baskı iddiası

Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, öğretmenlere, öğrencilerin yönlendirilerek dini içerikli dersleri seçilmelerinin sağlanması konusunda baskı yapıldığını iddia etti.

14-02-2019 11:11

Basın toplantısı düzenleyen Eğitim-İş Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan,Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan tüm açıklamalara rağmen uygulamanın tam tersi olduğunu,  dini içerikli derslerin seçimine ilişkin okul yöneticileri ile öğretmenlere baskı ve yönlendirme yapıldığını, bu derslerin seçtirilmesinin il, ilçe ve okul yöneticilikleri için koltuğu koruma adına referansa dönüştüğünü söyledi.

Çok sayıda öğrenci velisinin bu konuda rahatsızlıklarına sendikaya ilettiğini, öğrencilerin istediği dersi seçmesi gerektiğini kaydeden Aydoğan, “Sizi ne ilgilendirir hangi öğrencinin hangi dersi seçtiği? Madem dayatıyorsunuz, neden seçmeli ders diyorsunuz? Kendinizi kandırmaktan, topluma korku ve tehdit yaymaktan başka işe yaramıyor bu yaptığınız. Kendilerine güvenmeyen, yarınını planlamaktan yoksun bir kuşak yetiştiriyorsunuz. Övünebilirsiniz eserinizle” dedi. 

Çocukların, gençlerin  inanç üzerinden test etmeye ya da şekillendirmeye kimsenin hakkı olmadığını belirten Aydoğan, “Okullarımızı zaten sarmış olan dernek, vakıf ve cemaatlere ilaveten din adına bir de seçmeli derslerin dayatılması kabul edilebilir değildir. Muhtemelen İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bir yetkilinin paylaştığı mesajı, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü, okul müdürlerine gönderiyor. Aynı silsile ile gelen mesajı bir okul müdürümüz öğretmenlere gönderiyor. Öğretmenlerimizin de aynı şekilde öğrencilere yönlendirme yapması isteniyor. Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nı bir kez daha göreve davet ediyor, konuya ilişkin tüm sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Eğitim-İş’ten seçmeli derste baskı iddiası
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör