poyrazoğlu otomotiv
27 Mayıs 2019 Pazartesi

Eczacılar deklarasyon yayınladı 

Denizli Eczacı Odası Başkanı Osman Özdemir,  54 bölge eczacı odası başkanının katılımıyla gerçekleştirilen Danışma Kurulu Toplantısını değerlendirdi. Toplantı sonuç deklarasyonunu kamuoyu ile paylayan Özdemir, “Eczanelerimizi reklama, kâr hırsına ya da kâr odaklı girişimlere teslim etmeyeceğimizi herkes çok iyi bilmelidir” dedi. 

22-09-2018 12:15

Türk Eczacıları Birliği’nin Ankara’da gerçekleştirildiği ve 54 bölge eczacı odası başkanının katıldığı 41. Dönem Merkez Heyeti 3. Başkanlar Danışma Kurulu Toplantısında alınan kararları değerlendiren Denizli Eczacı Odası Başkanı Osman Özdemir,  toplantı sonuç deklarasyonunu da kamuoyu ile paylaştı.

Özdemir, “Meslektaşlarımızın titiz ve özverili çalışmaları ışığında Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna, günün her saati ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti veriyor; halk sağlığını her şeyin üzerinde tutuyor, sağlığa değer katmak için çalışıyoruz. Ancak bizim sağlık çalışanı pratiğimizi zorlaştıracak, emeğimizi sömüren ve daha da önemlisi hastalarımızın sağlığını tehlikeye atan gündemlerle sürekli karşı karşıya kalıyoruz” dedi.   
Özdemir, deklarasyonda bazı markalı ürünlerin, internet sitesi ve zincir mağazalarında satışa çıkarılmasının halk sağlığı adına atılmış sorumsuz bir adım olduğunun da vurgulandığını belirtti. Özdemir,  “Yıllarca eczacının toplumdaki ve sağlık hizmetlerindeki güvenine sığınarak ‘Sadece eczanede satılır’ ibaresi ile raflarda yer alan bir ürünü, şu andaki konumuna taşımak eczacının güvenilirliğini suistimal etmekten başka bir şey değildir. Söz konusu ürün, ilaç kategorisinden ara ürün ve ardından kozmetik kategorisine geçerken de ciddi fiyat artışları gündeme gelmişti. Biz o dönemde de bu durumun, hastaların ürünlere ulaşmasının önünde bir engel teşkil edeceğini ifade etmiş ve gerekli uyarılarda bulunmuştuk. Nitekim geldiğimiz noktada ne yazık ki haklı çıktığımızı görüyoruz”  diyerek toplantı sonuç bildirgesinde yer alan diğer maddeleri şöyle özetledi: 

“Halk sağlığı ve kamu yararı bizler için her şeyin ötesindedir. Yıllarca ‘Sadece eczanelerde satılır’ ibaresi ile raflarda yer alan ürünlerin, bugün güvenilirliğinin tespitinin mümkün olmadığı internet ortamında satılıyor olmasını kabul etmiyoruz. İlaçta reklamın önünü açacak, halkımızın sağlığını riske atacak tüm uygulamaların karşısındayız. Son dönem ekonomik gelişmelerin yansıması olarak; bazı ilaç şirketlerinin ilaçlarını piyasadan çekmesi, bazı ürünleri eczane dışına çıkartması gibi hamleleri eczanesini açık tutmaya, çalışma arkadaşları ile onurlu bir şekilde ayakta kalmaya çalışan eczacılara ve bu ilaçları uygun koşullarda almaya çalışan hastalara yönelik saldırılar olarak değerlendiriyoruz. Öte yandan, dağıtım kanallarının meslektaşlarımızla sene başında yapılan sözleşmelere aykırı olarak aldıkları dayatma niteliğindeki kararlara karşı ortak hareket etme iradesinin ortaya konduğunu da ifade etmek isteriz. Bizler köklü bir mesleğin mensuplarıyız. Aldığımız eğitim bilimselliğe, ettiğimiz Eczacılık Yemini toplum sağlığının önceliğine dayanmaktadır. Bizler bu yola mesleğimizin birikiminden aldığımız güçle, meslektaşlarımıza duyduğumuz güvenle çıktık. Eczanelerimizi reklama, kâr hırsına ya da kâr odaklı girişimlere teslim etmeyeceğimizi herkes çok iyi bilmelidir.”
Şengül BOZ 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Eczacılar deklarasyon yayınladı 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör