etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

“E-kitap ve gazetede KDV  kaldırılsın”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, mermi fiyatının yüzde 7,5 ucuzlatılırken, e-kitap ve gazetede KDV oranının yüzde 18’e çıkarıldığını belirterek, “Kitapların basımındaki ve satımındaki KDV'yi neden kaldırmıyorsunuz?” diye sordu.

14-01-2019 10:27

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda, Torba Kanun görüşmelerinde yaptığı konuşmada, AK Parti kurmaylarının 24 Haziran seçimi sonrası yeni sistemde Torba Yasa olmayacak, parlamentoda temel kanunlar görüşülecek” sözünü verdiklerini, ancak bu sözlerin tutulmadığını söyledi. KDV muafiyetinin “Jeotermal, güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının tarımsal üretimde yaygınlaşması ve bunun etkin kullanılması sayesinde üretim maliyetlerinin önemli oranda düşürülmesi” diye açıklandığını, ancak bu düzenlemenin masumane olmadığını ifade eden Karaca, “Yenilenebilir enerjiyi destekliyoruz, enerjide dışa bağımlılığı düşürüp yerli ve milli enerjiye yöneliyoruz diyorsunuz ama maalesef milleti kandırıyorsunuz. 24 Haziran’dan sonra yaptığınız ilk icraat, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünü kapatmak oldu” dedi. 

“Amaç medya tekelleşmesini kalıcılaştırmak”

E-kitap ve gazeteye uygulanan KDV oranının artırılmasını eleştiren Karaca, “Kitap dağıtım işindeki KDV oranlarında indirim ve muafiyet getiriyorsunuz. Hepimizin bildiği gibi 1 Ocak’tan itibaren e-kitap, e-gazete, e-dergideki KDV oranlarını yüzde 18’e çıkardınız ama daha 2 gün önce millî ve yerli üretimde tabanca fişeğinin piyasa fiyatını da yüzde 7.5 düşürdünüz. Daha Ceren Damar isimli bilim insanımızın, bilim şehidimizin ve eğitim şehidimizin acısı hepimizin yüreklerindeyken tabanca satışındaki, mermi satışındaki fiyatı yüzde 7,5 indirdiniz. Teklif yasallaşırsa ne olacak? YAYSAT’ın satılmasıyla gazete dağıtımında tekel hâline gelecek olan, başında da bir yandaşınızın bulunduğu dağıtım şirketi daha çok kâr edecek. Sakın amacınızın biri de doların yükselmesiyle kâğıt krizinin artan maliyetlerine yenik düşmek üzere olan, istediğinizi yazmayan, sizi eleştiren gazeteleri bitirmek ve medya tekelleşmesini daha kalıcı hâle getirmek olmasın?” eleştirisini getirdi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “E-kitap ve gazetede KDV  kaldırılsın”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör