poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

E-İhracatta yolun başındayız

Denizli İhracatçılar Birliği, Denizli Sanayi Odası ve World E-Commerce Forum işbirliğiyle düzenlenen konferansta konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, e-ihracatın her geçen yıl arttığını ancak, ülke olarak yolun başında olduğumuzu söyledi. 

16-10-2019 12:25

Merkezefendi Kültür Merkezi’nde  yapılan Denizli E- İhracat konferansının açılış konuşmasını yapan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu,  teknolojinin gelişiminin internetin yaygınlaşmasını da beraberinde getirdiğini belirterek akıllı telefonların kullanımının artmasının e-ticaret ve e-ihracat rakamlarına olumlu yansıdığını vurguladı. Memişoğlu,  “Bugün dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 56’sı internet ve yüzde 45’i sosyal medya kullanıcısı. Yani 4,4 milyar kişinin internet erişiminin olduğunu, 3,5 milyar kişinin de sosyal medya kullandığını söyleyebiliriz. 2018’de küresel e-ticaret 2,8 trilyon USD olarak gerçekleşti. 2019 yılında ise 3,5 trilyon USD’ye ulaşması bekleniyor. Ülkemizde ise e-ticaret 2018’de 60 milyar TL’ye ulaşmıştı. E-ticaret kapsamında, e-ihracat da son yıllarda gelişimini sürdürüyor. Geçtiğimiz sene 358 milyon USD değerinde e-ihracat gerçekleştirdik. Ancak e-ihracatta yolun henüz başındayız. İhracat potansiyelimizin farkındayız ve  ihracat konusundaki deneyimimizin önümüzdeki dönemlerde e-ihracat rakamlarımıza da önemli katkılar sunacağı kanaatindeyim” dedi. 

Dünya E-Ticaret Forumu-Worldef Başkanı Ömer Nart ise, Denizli’nin e-ticaret potansiyelinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Şehirlerimizin e-ticaret’teki potansiyellerini aktarmak istiyoruz. Bugün sadece Amerika ve İngiltere’nin toplam e-ticaret büyüklükleri biri 210 milyar dolar, diğeri 564 milyar dolar. Sadece Amerika ve İngiltere pazarlarına bile odaklanıldığında ciddi anlamda bir e-ihracat potansiyelinden bahsediyoruz. Denizli’nin imalatçıları sadece bu iki pazarı e-ihracat ile doyurmaya kalksalar ve sadece Amazon’a bile tedarik yapsalar, bu ihtiyaca Denizli’nin tüm imalat kapasitesini artırarak ancak cevap verilebilir” diye konuştu.

Konferansta e-ihracat, online ödeme sistemleri, e-ihracat yazılım teknolijileri, e-ihracat lojistiğin önemli detayları, e-ihracat temel bilgiler ve global pazarlara giriş, e-ihracatta doğru pazarı bulmak, lokalizasyon, e-ihracat’ta dijital pazarlama, global pazaryerlerine satış, pazaryeri araştırması, gibi birçok önemli ve güncel konularda bilgi verildi.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - E-İhracatta yolun başındayız
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör