poyrazoğlu otomotiv etiler

Dünya Fizyoterapistler Günü kutlandı

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Baş Fizyoterapisti Nevin Aktekin, 8 Eylül’ün 23 yıldır Dünya Fizyoterapistler  Günü olarak kutlandığını belirterek, fizyoterapistliğin son yıllarda en cazip 20 meslek arasında yer aldığını söyledi. 

10-09-2019 11:06

Dünya Fizyoterapistler Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Başfizyoterapisti Nevin Aktekin, “Fizyoterapi mesleği dünyada savaşlar, travmalar, çocuk felci epidemilerine takiben engelli nüfusun fonksiyonel kayıplarını gidermek amacı ile doğmuştur. Dünyada yaklaşık 120 yıllık, ülkemizde ise 60 yıla yakın bir geçmişi olan fizyoterapistlik mesleği, günümüzde  son yılların en cazip 20 mesleği arasında gösterilmektedir” dedi. 

Yaşlı nüfusun artışına bağlı olarak rehabilitasyon ve koruyucu sağlık hizmetlerinin daha önemli hale geleceğini belirten Aktekin, “Fizyoterapi ve rehabilitasyon konusunda lisans eğitimi almış, rehabilitasyon ekibinin tabii üyesi olan fizyoterapistler; nörolojik, ortopedik, pediatrik, romotolojik, geriatrik, kardiyopulmoner, lenfödem, sporcu sağlığı, kadın sağlığı gibi rehabilitasyon  hizmetlerinde de görev alarak, toplum sağlığını iyileştirme konusunda da rol alan sağlık elemanı haline gelmişlerdir. Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfusun artışına paralel olarak, verilecek rehabilitasyon hizmetleri ve koruyucu sağlık hizmetleri daha da önem kazanacak ve fizyoterapistler aktif rol oynayacaklardır” diye konuştu. 

Sağlıklı, kişiye özel, düzenli yapılan egzersiz ve fiziksel aktivitenin sağlıklı yaşamın anahtarı olduğunu ve kişinin yaşam kalitesini arttırdığını belirten Aktekin, tüm meslektaşlarının gününü kutladı. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Dünya Fizyoterapistler Günü kutlandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör