etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Dünya atabarı oynayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Halk Oyuuncular Birliği Platformu ile birlikte geliştirdiği Dünya Atabarı Projesi kapsamında Denizli’de de binlerce kişi 19 Mayıs Pazar günü Delikliçınar 15 Temmuz Meydanı’nda Atabarı oynayacak.

17-05-2019 10:28

Gazi Mustafa Kemal'in 16 Mayıs'ta İstanbul'dan çıkarak 19 Mayıs 1919’taa Samsun' a ulaşmasıyla başlayan İstiklal Mücadelemizin 100. yılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyuncular Birliği Platformu işbirliği ile Dünya Atabarı Oynuyor  Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında 81 il  ve 19 yabancı ülkede 19 Mayıs Pazar günü saat 19:19 da eşzamanlı olarak binlerce kişi atabarı oynayacak. Oyun canlı yayınla dünyaya ulaştırılacak ve  yapılacak çekimlerin  birleştirilmesi sonucu oluşacak video  yıl boyunca sosyal medyada dönecek. Proje ayrıca bir rekor denemesi olarak da Guinness Rekorlar Kitabına girmeye aday olacak. 

Projenin Denizli ayağı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinatörlüğünde 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanında gerçekleşecek. Valilik’ten yapılan açıklamada etkinliğe katılımda yaş sınırlaması olmadığı, tüm Denizli halkı,  kamu kurum kuruluşları, sivil toplum örgütlerinin 100. Yıl coşkusunu yaşamak için atabarı oynamaya veya izlemeye davetli olduğu belirtildi. 

Program saat 18.45’te saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak,  protokol konuşmaları ile devam edecek. Saat 19:19’ u gösterdiğinde gösteriye başlanacak.  Öncelikle Atatürk’e ithaf edilen bir oyun olması nedeniyle Atabarı oyunu icra edilecek, ardından Harmandalı Zeybeği oynanacak. Etkinliğin bitişi de Gençlik Marşı ile yapılacak.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Dünya atabarı oynayacak
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör