DTO’dan Avrupa çıkarması

Anuga Uluslararası Gıda, Yiyecek ve İçecek Fuarı’na katılmak üzere Köln’e giden 40 kişilik Denizli Ticaret Odası heyeti,  Avrupa Ticaret Birliği ’nin Almanya ve Hollanda’daki üyeleriyle de bir araya geldi. Heyet üyeleri Avrupa’daki Türkler’e Denizli’yi ve yatırım imkanlarını anlattı.

12-10-2019 18:07

Avrupa’ya kalabalık bir heyetle  çıkarma yapan Denizli Ticaret Odası heyeti, Anuga 2019 Uluslararası Gıda, Yiyecek ve İçecek Fuarı öncesi ilk olarak Avrupa Ticaret Birliği EUBA’yı ziyaret edip bilgi alışverişinde bulundu. Denizli heyetini, Birlik Başkan Yardımcısı Ahmet Mardan ağırladı. DTO Başkan Yardımcıları Hasan Aracı ve Melek Sözkesen ile Komite Başkanı Gamze Sevgi’nin de yer aldığı heyet, daha sonra, dünyanın en büyük gıda fuarı olan ve bu yıl “Geleceği Tatmak”  temasıyla hazırlanan Anuga 2019 Uluslararası Gıda, Yiyecek ve İçecek Fuarı’nda stant açan Denizlili firmaları ziyaret etti.

Köln’deki programını tamamlayan Denizli Ticaret Odası kafilesi, Almanya’dan Hollanda’ya geçti. Rotterdam Ticaret Odası eşliğinde, EUBA’nın Hollanda Şubesi’ne üye iş adamları ile görüşmelerde bulundu, Rotterdam Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gıda Sektörü İş Birliği Toplantısı’na katıldı. Aynı sektörde Hollanda’da faaliyet gösteren firmaların yer aldığı toplantıda, Denizli heyetine, EUBA The Netherlands Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aras eşlik etti. Aras, Türkiye’nin öncü ve ihracatçı büyükşehirlerinden biri olan Denizli’den gelen iş insanlarıyla bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirdi. 

Hollanda’da yaşayan Denizlililerden biri olan Rotterdam Ticaret Odası Türkiye ve Ortadoğu Sorumlusu ve Danışmanı Serkan Çevirgen ise, DTO heyetine, Hollanda ile Türkiye’nin ticareti ve aynı bölgede bulunan ticari fırsatlar hakkında önemli bilgiler aktardı.

DTO Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen, Hollandalı iş insanlarına Denizli’yi anlattı. Sözkesen, “Ürettiğimiz 2 bin 400 çeşit ürünü, 175 ülkeye ihraç ediyoruz. Denizi bulunmayan bir şehir olarak, deniz kıyısındaki ülkelere balık bile gönderiyoruz. Avrupa, en önemli dış pazarımız.  3 milyar doların üzerindeki ihracatımızın yüzde 58'ini, Avrupa Birliği ülkelerine yapmaktayız. TÜİK verilerine göre, Denizli'den Hollanda'ya ihracatımız, 2018’de 109 milyon 643 bin 467 Dolar idi. 2019’un ilk 8 ayında ise, 74 milyon 755 bin 912 Dolar oldu. Geçen yıl Denizli’mizden 182 firmamız Hollanda ile iş yapmış, bu yıl da sadece 9 ayda bu sayı 167’ye ulaşmıştır. Şehrimizdeki iş insanları, yabancılarla iş birliği ve ortaklık yapma konusunda önemli bir birikim ile kültüre sahiptir. Yabancı sermayeli şirket sayımız, 170, 6 tanesi  Hollandalı. Bunlardan biri de neden siz olmayasınız?” dedi. Konuşmaların ardından heyetler ikili iş görüşmelerine geçti. 

Heyet, son olarak, Avrupa’nın en büyük süt ürünleri firmalarından biri olan Özgazi Holding'in peynir fabrikasını, yerinde gördü ve inceledi; çalışmaları hakkında bizzat sahibi Türk İş Adamı Şefik Aktürk'ten bilgi aldı. DTO Başkan Yardımcısı Hasan Aracı burada  iki ülke arasındaki iş birliği ve ticaretin daha da güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Aracı, “Türkler’in de yoğun olduğu Hollanda ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri, bizim için ayrı bir öneme sahip. Birlikte yürüteceğimiz çalışmalar, iş birliği ve projelerle, iki ülke arasındaki ticaretin daha da artırılması için elimizden geleni yapmalıyız”  diye konuştu. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DTO’dan Avrupa çıkarması
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör