etiler poyrazoğlu otomotiv

DTO Başkanı Erdoğan, işletme ziyaretlerini Şevval Makine ile  sürdürdü

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, makina üreticisi üyelerle  işletmelerinde bir araya gelerek sektörün nabzını tutmaya devam ediyor.  Erdoğan, 55 ülkeye ihracat yapan Şevval Kuruyemiş Makineleri'ni ziyaretinde, üretim ve çalışma sistemleri hakkında bilgi aldı. 

11-09-2019 14:04

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, yazılımları da dahil her şeyiyle kuruyemiş makinalarını entegre bir şekilde üretip 55 ülkeye satan, sektörünün önemli temsilcilerinden Şevval Kuruyemiş Makineleri'ni ziyaret etti.  İşletme Müdürü ve DTO Meclis Üyesi Engin Boyacı ile çalışanlarından işletmeleri ve ürettikleri makineler hakkında bilgi aldı.

İşletme Müdürü Engin Boyacı, Erdoğan’a işletmeyi gezdirirken,  kuruluştan bugüne tarihsel gelişimi de anlattı.   Kurucuları Hasan Boyacı tarafından 1957 yılında Türkiye'de ilk defa sarı leblebi makinesinin tasarlanıp imal edildiğini,  böylece kuruyemiş makineleri sektörüne ilk adımı attıklarını söyleyen Boyacı, “1961’de de beyaz nohutun makinesini üretmeye başlamışız. Sarı leblebi ile beyaz nohut, tüm dünyada bugün dahi aynı ölçü ve modellerdeki makinelerle imal edilmektedir. 1964-65 yıllarında ay çekirdeği ile kabak çekirdeği de bu makinelerde işlenmeye başlanmış. Ülkemizde kuruyemiş sektörünün sorunlarını gidermek, çalışmalarını kolaylaştırmak ve uluslararası piyasada rekabet edebilecek seviyeyi yakalatmak amacıyla, 1980 yılında ise Mehmet Boyacı tarafından bantlı fırın tasarlanmış ve imal edilmeye başlanmıştır. Bantlı fırınlarımız, gıda tüzüğüne uygun çalışması, ürün çeşitliliğini desteklemesi, üretim hacmi ve güvenlik gibi avantajları bünyesinde barındırması nedeniyle, yurt içi ve yurt dışında yoğun talep görüyor” dedi. Boyacı, ürettikleri makinelerin yüzde 80’ini ihraç ettiklerini de söyledi. 

Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ise, 55 ülkeye ihracat yapan Şevval Kuruyemiş Makineleri'ni Denizli’nin önemli sanayi kuruluşlarından biri olduğunu dile getirerek, “Böyle bir firmanın üyemiz olması bizim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Bugün yerinde de gördük ki, makine sanayimiz, sanayileşmede kabuğunu kırmaya çalışan Denizli’mizin olmazsa olmazlarındandır. Bu gibi işletmelerimizle, makine sanayimizin ününü sınırlarımız dışına ulaştırmış olması bizi gururlandırıyor. Ülkemizin devlet politikası da olan milli ve yerli üretim, özellikle yüksek maliyetli makine sanayinde hayati önem taşıyor. O nedenle, dünya pazarındaki rekabette ancak gerekli koşulları sağlayabilen kuruluşların başarılı olabileceği gerçeğinden hareketle, teknolojiye yatırım yapan işletmelerimize özel önem vermekteyiz. Bu sektörün gelişmesi için elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DTO Başkanı Erdoğan, işletme ziyaretlerini Şevval Makine ile  sürdürdü
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör