etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Haziran 2019 Çarşamba

DSO Meclisi toplandı 

Denizli Sanayi Odası (DSO) Temmuz ayı olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun sunuş konuşmasıyla başlayan toplantıda, Türkiye’nin dünya ekonomisindeki yeri konuşuldu.

26-07-2017 17:12

Tosunoğlu’nun ardından toplantıda Meclis üyelerine bir sunum yapan DSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gültekin Okay Salgar, “Türkiye dünya ekonomisinin %1'ini oluşturuyor. Dolayısıyla ürettiği ürün ve hizmetlerden dünyada aldığı %1'den fazla pay başarıyı gösteriyor. IMF’nin Küresel Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin ihracatının 2016’nın son çeyreği ve 2017’nin ilk çeyreğinde güçlü toparlandığı belirtildi. Raporda Türk mallarına olan dış talebin Euro Bölgesi’ne yönelik olumlu beklentilerle artabileceğine işaret edildi.” diye konuştu.

Sunumunda, rekabetçilik ve inovasyon konularına da değinen Salgar, şöyle konuştu:
“Dünya Ekonomi Forumu (WEF) tarafından hazırlanan Küresel Rekabetçilik Endeksi 2016‘ya göre de 138 ülke sıralamasında Türkiye’nin yeri 55.’dir. Cornell University, INSEAD, WIPO (Birleşmiş Milletler kuruluşu) tarafından hazırlanan Küresel İnovasyon Endeksi 2016 genel sıralamasında Türkiye 127 ülke arasında 43. sırada yer almıştır.” dedi.

Endüstri 4.0’ı kaçırma lüksümüz yok diyen Salgar, “Teknoloji ve yenilik faaliyetlerinin özel sektör odaklı artırılarak faydaya dönüştürülmesine, yeniliğe dayalı bir ekosistem oluşturarak araştırma sonuçlarının ticarileştirilmesine ve markalaşmış teknoloji yoğun ürünler ile ülkemizin küresel ölçekte yüksek rekabet gücüne erişmesine katkıda bulunmak gerekmektedir. Artık gerideyiz deme lüksümüz yok. Bu yok olmak ile eşdeğer anlam ifade etmektedir. ‘İlerideyiz’ dediğimiz konuları tespit edip, ilerlemeye devam etmemiz gerekmektedir” dedi. 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DSO Meclisi toplandı 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör