etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Kasım 2019 Perşembe

DSO Başkanı Müjdat Keçeci, yüzde 15’lik artışın sanayiciyi olumsuz etkileyeceğini söyledi

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'nun 1 Temmuz’dan itibaren konut ve sanayide elektrik fiyatlarına getirdiği yüzde 14.98 oranındaki zammın sanayiciyi olumsuz etkileyeceğini söyledi. Keçeci, zam nedeniyle sanayicinin ürün fiyatlarını artıracağını bunan da enflasyonu körükleyeceğini ileri sürdü. 

02-07-2019 14:34

Elektrik zammıyla ilgili açıklamalarda bulunan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, yapılan artışla  1 kWh elektriğin sanayide ortalama 50 kuruşa çıkacağını belirterek,  “Sanayide 1 kWh elektrik için son altı ayda ortalama 44,1 kuruş ödendi. Sanayide 2018 yılının ikinci dönem elektrik fiyatlarına bakıldığında, en küçük tüketim aralığı olan 20 MWh altındaki tüketiciler 1 kWh elektrik için ortalama 48,5 kuruş, en büyük tüketim aralığı olan 150 bin  MWh üstündekiler ise ortalama 41,8 kuruş ödedi. Buna 20 kuruş da dağıtım bedeli eklenince sanayi elektriği toplamda 70 kuruş” dedi. 

Türkiye'de sanayide maliyete yansıyan en önemli iki unsurun işçilik ve elektrik olduğunu vurgulayan Keçeci, “Bizleri en çok dar boğaza sokan, hesap edemediğimiz, ayarlı yapamadığımız iki unsur var. Bunlar da işçilik ve elektrik. Dolayısıyla elektriğe yüzde 15 zam gelmesi demek özellikle sanayideki maliyetlerimizin önemli derecede artması demektir. Bu zammı nasıl hazmedeceğimiz ve maliyetlerimize nasıl yedireceğimiz sanayiciler için çok önemli. Çünkü yüzde 15 önemli bir zam. Elektriği bugün  40-41 kuruşlara kullanırken 50 kuruşlara falan geleceği hesap ediliyor. Dolayısıyla önemli bir yansımadır” diye konuştu.

Elektrik zamlarının maliyetlere yansıtılmasının enflasyonu da tetikleyeceğini dile getiren Keçeci, “Elektrik zammını üreticiler ister istemez maliyetlerine yansıtacaklar; bu da ürün fiyatlarını yükseltecek. Dolayısıyla enflasyon yükselecek. Mücadele etmeye çalıştığımız enflasyonu kendi ellerimizle yükselttiğimizin resmidir bu. Ayrıca elektrik tüketim oranında da problemler var. Oda olarak kendi verilerime baktığımda 2018'de Ocak-Mayıs aralığında kullandığımız 850 bin megavat enerjiyi 2019'da 764 bin megavat olarak kullanmışız. Yani sanayinin önemli derecede duraklamasından dolayı elektrik tüketimi de oldukça düştü ülkede. Üretimin düştüğü bir ortamda bu artışları biz müşterilerimize yansıtabilecek miyiz? Yansıttığımız ürünlerin fiyatları, piyasada kabul görecek mi? Kabul gören piyasadaki ürünlerin, enflasyona etkisinin ne olacağını ayrı ayrı hesaplamak gerektiğini düşünüyorum. Elektrik zammı denilince hemen bir kalemde analiz edilecek bir zam asla olmuyor. Onun için kapsamlı düşünmek zorundayız. Kaynak yaratılmak istendiğinde neden hep sanayici kaynak olarak görülüyor anlayabilmiş değiliz. Sanayiciler üretmek için zorlanmaktadır ve bu gibi uygulamalar üretimi daha da zorlaştırmaktadır” dedi.

Arpacı da eleştirdi

Elektrik zammına bir tepki de Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şeref Arpacı’dan geldi.  Arpacı yaptığı yazılı açıklamada,  “Akaryakıt, çay, şeker ve son olarak elektriğe gelen yüzde 15 zam, ne yazık ki tüm ürünlerde fiyat artışı olarak bizlere geri dönecek. Artık büyüme rakamları yerine enflasyon rakamları bizler için daha önemli hale gelmiştir. Kamu açığının azaltılması için ilave vergiler koymak yerine ivedilikle kamu tasarruf paketi hazırlanmalı; yatırımlarda değil, harcamalarda tasarrufa gidilmelidir. Ekonomik büyümeye için başta ihracat yapan firmalar olmak üzere sanayici ve üreticinin üretim maliyetlerini düşürecek tedbirler alınmalı ve uygulanacak teşviklerle yatırım yapılabilir zemin hazırlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DSO Başkanı Müjdat Keçeci, yüzde 15’lik artışın sanayiciyi olumsuz etkileyeceğini söyledi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör