etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Kasım 2019 Perşembe

DSO Başkanı Keçeci, mesleki eğitimle ilgili acil plana ihtiyaç olduğunu söyledi

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, işsizlik oranlarındaki artışın dikkat çekici olduğunu,  özellikle genç işsizlik oranının yüzde 25.2’ye yükselmesinin endişe verici olduğunu belirterek, mesleki eğitimle ilgili çok acil plana ihtiyaç olduğunu  söyledi. 

19-06-2019 14:23

TÜİK tarafından açıklanan işgücü istatistiklerini değerlendiren Sanayi Odası  Başkanı Müjdat Keçeci, “15-24 yaş arasındaki 4 gencimizden biri işsiz. 3 gencimizden biri ise ne eğitimde ne de istihdamda. Özellikle yükseköğrenim mezunu gençlerimizin ve meslek lisesi mezunu gençlerimizin arasında işsizlik oranının artması endişe verici. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi Türkiye’nin çok acil mesleki eğitimle ilgili bir plana ihtiyacı var. İşveren kesiminin istekleri belli; bu isteklere uygun, nitelikli eleman yetiştiremezsek, gençler arasındaki işsizlik artmaya devam edecek. Türkiye’de gençlerin istihdamı konusunda arz ve talep uyuşmazlığı söz konusu. Eğitim verip yatırım yaptığımız gençlerimiz ne yazık ki işgücü piyasasında işverenlerin ihtiyaçlarını karşılamıyor” dedi.

Kayıt dışı istihdam oranlarına da dikkat çeken Keçeci, “Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 33,9 olarak gerçekleşmiş. Kayıt dışılık sadece çalışanlarda değil; işverenlerde ve kendi hesabına çalışanlarda da mevcut. Bizim gibi bir ekonomi için bu kayıt dışılık oranının çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Tabii bu kayıt dışılığın başlıca kaynağı tarım sektörüdür. Tarım sektöründe çalışanların yüzde 85’i kayıt dışı çalışıyor. Tarım sektöründeki bu kayıt dışılık, bu sektörü göçmen çalıştırmak için elverişli hale getiriyor. Bugün tarlalarda, bağ, bahçelerde birçok göçmen hatta Suriyeli kayıt dışı olarak çalıştırılıyor ve bu da tarım sektöründeki kayıt dışılığı artırıyor” şeklinde konuştu. 

Kadın istihdam rakamlarına da değinen Keçeci, TÜİK tarafından açıklanan verilerde istihdama katılım oranının az da olsa yükselme eğiliminde olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Kadınlarda işgücüne katılım oranının geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 33,4’ten yüzde 34,4’ yükselmesini olumlu gördüğünü ileten Keçeci, “Kadınların işgücüne katılma oranları konusunda OECD ülkeleri arasında en kötü durumda olan ülkelerden biriyiz. TÜİK, yaptığı ankette kadınlara neden işgücü piyasasına dahil olmadıklarını sorduğunda yarısından fazlası ev işleri ile meşgul olduğunu söylemiş. 11 milyon kadından bahsediyoruz. Bunun ekonomimiz için inanılmaz bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Biz bu kadınlarımızı ve gençlerimizi işgücü piyasasına dahil edecek stratejileri hayata geçirdiğimiz zaman, işsizlik oranının tek haneli rakamlara ineceğini ve orada kalacağını biliyorum ve bu nedenle kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik istihdam politikalarını destekliyorum” dedi.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DSO Başkanı Keçeci, mesleki eğitimle ilgili acil plana ihtiyaç olduğunu söyledi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör