poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

Dr. Güngör: “Normalleşmeyi ülke olarak yanlış anladık”

Haziran ayıyla birlikte koronavirüse karşı alınan pandemi önlemlerinin normalleşme sürecine girmesiyle Denizli ve ülke genelinde bazı tedbirsiz davranışların ortaya çıktığı görüldü. Bu tedbirsizliğin önemli sağlık sorunları doğurabileceğine değinen ve konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Dündar Güngör, normalleşme virüsün bittiği anlamına gelmiyor dedi.

20-06-2020 14:22

Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla Türkiye Pandemi döneminden normalleşme sürecine girdi. Normalleşme sürecinde birtakım yanlış anlaşılmaların olduğunu, halkın normalleşme sürecini yanlış anladığını ifade eden Özel Denizli Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Dündar Güngör, “Normalleşme sürecinde koronavirüs ile ilgili tedbirler göz ardı edilmeye başladı. Hekim olarak gözlemlerimize göre halkımız normalleşmeyi tamamen eski yaşam tarzımıza dönecekmişiz gibi değerlendirdi. Havaların ısınması ve alınan tedbirlerin ortaya çıkardığı vaka sayılarının da düşmesiyle herkeste inanılmaz bir rahatlık oluştu. Kimse bu virüsün tamamen ortadan kalktığını asla düşünmemeli ve tedbiri elden bırakmamalı. Bulaşıcılığı bu kadar fazla olan bir virüsün, dikkatli olmadığımız taktirde ikinci hatta üçüncü dalga şeklinde önümüze gelmesi muhtemel” dedi.

 “Normalleşmeyi doğru anlamak gerekiyor”

Türkiye olarak normalleşmeyi doğru anlamamız ve hayatımızı ona göre şekillendirmemiz gerektiğinin önemini vurgulayan Dr. Güngör, “Normalleşme dediğimiz, eski normal yaşantımıza dönmemiz anlamına gelmiyor. Toplu alanlarda, toplu taşımalarda, sosyal alanlarda güvenli mesafeyi koruyarak, maskeli bir şekilde ve hijyen kurallarını asla ihmal etmeden hayatımızı yeniden şekillendirmemiz gerekiyor” dedi.

 “Koronavirüsü hålå tanımıyoruz”

Korona virüsle ilgili her gün yeni verilerin ve etkilerin ortaya çıktığına da dikkat çeken Dr. Güngör, “Toplanan verilerin henüz bir tedavi ve aşı bulma açısından yetersiz olduğunu, bu virüsle ilgili tüm teşhis, tedavi ve aşının güvenli bir şekilde elde edilmesinin birkaç yılı bulabileceğini” kaydetti.

“Sosyal mesafe, maske hijyen üçlüsünü ihmal etmeyin”

Sosyal mesafe ve tedbirlere uyulmadığı taktirde vaka sayılarındaki artışın devam edeceğini vurgulayan Dr. Güngör, “Sağlıkçılar olarak bizim halkımızdan beklentimiz, artık klasikleşen sosyal mesafe kuralı, maske kullanımı ve el temizliği. Bunları ihmal etmediğimiz sürece daha güvende oluruz. Son zamanlarda asker uğurlamaları ve kafelerin açılmasıyla gençlerin buluşmaya başlaması ile özellikle sosyal mesafe ve maske kurallarının göz ardı edildiğini görüyoruz. Önümüzdeki günlerde bu ihmaller önümüze vaka sayılarının artışı olarak gelebilir ” dedi. Filiz YIĞNAK

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Dr. Güngör: “Normalleşmeyi ülke olarak yanlış anladık”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör