poyrazoğlu otomotiv etiler

Down sendromu farklılıktır

Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, down sendromunun hastalık değil farklık olduğunu söyledi.

23-03-2018 17:55

Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör ve Yürütme Kurulu üyeleri 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Birleşmiş Milletler’in 2011 yılında aldığı kararla 21 Mart’ın Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü olarak tanımlandığını belirten Engelliler Meclisi Başkanı Güngör, “Kent Konseyi Engelliler Meclisi olarak, tüm engelli gruplarımızın özel ve farkındalık günlerinde yanlarında olduğumuzu belirtebilmek adına çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz.  7-14 Ocak Beyaz Baston Farkındalık Günü'nde görme engelli arkadaşlarımızı yalnız bırakmadık. 21 Mart'taki bu özel günümüzde de yine arkadaşlarımızın yanındayız” diye konuştu. 

Kent Konseyi’nin her zaman engellilerin yanında olduğunu ifade eden Güngör, "Down sendromu bir eksiklik ya da hastalık değil farklılıktır. İnsanlarda 46 kromozom bulunmaktadır. Down sendromlu bireylerde ise kromozomun 47 olduğu ve bölünürken dağılmadığı gözlenmektedir. 6.  hisleri çok kuvvetlidir, öğrendiklerini kesinlikle unutmazlar. Kin nefret beslemezler, çok hassastırlar ” dedi. 
Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Down sendromu farklılıktır
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör