etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Domates el yakıyor 

Domates fiyatı dolar kuruyla yarışıyor. Son dönemde fiyatı sürekli yükselen domates fiyatları  pazar tezgahlarında  5,  market reyonlarında 6.5 lirayı aştı.  Domatesin yarı sıra diğer sebzelerdeki fiyat artışları da dikkat çekiyor.  Fiyat artışlarını geçiş sürecine bağlayan Denizli Manav ve Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Erbeği, “Sera domatesleri çıktığında bu fiyatlar 3 liraya kadar düşer” dedi. 

25-09-2018 16:51

Geçen sene aynı döneme göre domates fiyatları iki katına çıktı. Son aylarda fiyatı sürekli artan domates  geçen yıl eylül ayında kilosu 2.5 liradan satılırken, bu yıl Kaleiçi Kapalı Pazaryeri’nde 5 liradan, market reyonlarında ise 6 lira 50 kuruştan satılıyor. Son dönemde sadece domates değil, bir çok sebze ve meyvenin fiyatında da ciddi artışlar gözleniyor. Kaleiçi Kapalı Pazaryerinde bezelye ve  taze fasulyenin kilosu 8, bamya 10, börülce 7, yeşil biber ise 5 liradan satılıyor. 

Akşam 5,75 sabah 6,55 lira 
Bazı marketlerde domatesin kilo fiyatı 6,75 lirayı buldu. Market reyonlarında domates fiyatları dün sabah saatlerinde yeniden güncellendiğini belirten müşteriler, “Dün akşam saatlerinde domates 5,75 lira idi. Bugün salah baktık,  6.75 olmuş. Bir gecede ne değişti anlamadık” derken,  pazaryeri esnafı “Hal çıkış fiyatları 4 liraya ulaştı. Biz ne yapalım. Ayrıca, tarlada da domates yok. Hava şartları nedeniyle domatesler hastalık bulmuş, hasat az oldu. Sera domatesleri çıktığında fiyatlar düşer” yorumunu yaptı. 

“Fiyatlar ikiye katladı”
Kaleiçi Kapalı Pazaryeri esnafı Mehmet Yılmaz, “2000 yılında emekli olduktan sonra pazarcılığa başladım. 18 yıldan beri pazarcılık yapıyorum.  Fiyatların hiç bu kadar yükseldiğini görmemiştim. Tarla domatesi satıyorum kilosu 5 lira. İnanın fiyat tabelası asmaya utanıyorum. Ama halden pahalı alıyoruz. Geçen yıl aynı dönemde domates 2.5 lira idi” dedi.


Üç poşet 31 lira 
Pazar alışverişini 1 kilo biber, bir kilo patlıcan ve 4 kilo turşuluk salatalık aldığını ve 31 lira ödediğini söyleyen Habip Ateş, “Fiyatlar çok pahalı. Ben pazaryerinden alışverişimi yaparım. Geçen hafta fiyatlar daha uygun idi. Bu hafta el yakıyor” diye sitem etti.


Fiyatların artması geçici
 Fiyat artışlarını değerlendiren Denizli Manav ve Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Erbeği, “Tarla domateslerinin bittiği ve sera domateslerinin henüz çıkmadığı bir sezonu yaşıyoruz. Bu dönemler fiyat artışları normal.  Sera domatesi çıktığında fiyatlar normal seviyeye inecek kilosu 3 liradan domates yiyebileceğiz. Geçen yıllara göre sebze fiyatlarının yüzde 100’e varan oranda artmasının bir diğer nedeni de  üretimin az olması. Artık tarlalarda domates üretilmiyor. Değişen hava şartları, mazot ve gübre fiyatları da buna etken.  Ayrıca ihracatta fiyatları etkiliyor” diye konuştu. 


1- 1,5 liraya domates yemeği unutun 
Denizli Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği (DEMESKO) Başkanı Cemil Dinç, hal çıkışı 4 lira 4.30 lira olan domatesin marketlerde ve perakende satış yerlerinde 6.75  veya 6,99 liradan satılmasını denetimlerin yetersiz kalmasına bağladı.  Dinç, “Bizim yıllardan beri anlatamadığımız mesele bu. Dün sabah itibariyle  domatesin Elmalı Toptancı halinden çıkış fiyatı 4 lira idi. Bizden çıkışı ise 4.30 lira. Bunun en fazla 4.5, 5 liradan satılması gerekirken öğreniyoruz ki; 6.75-6,99 liradan satılıyor. Bu denetimsizlikten kaynaklanıyor” dedi. 

Dinç, Denizli Sebze Haline geçtiğimiz yıllarda günlük 100 ton domates girerken,  bugün 40- 50 tona düştüğünü belirterek, nedeninin ihracat olduğunu vurguladı. Dolar kurunun artmasının ihracatı artırdığını dikkat çeken Dinç,  domates fiyatlarının 15-20 gün daha böyle devam edeceğini söyledi. Dinç, “Vatandaş artık 1- 1,5 liraya domates yemeyi unutmalı.  Çünkü, gübre, mazot, nakliye ve işçilik gibi girdi maliyetleri geçen yıla göre yüzde yüz arttı. Sera domatesinin de hal çıkış fiyatının 2.5  lira olması bekleniyor. Pazarda satış fiyatı ise 3 veya 3,5 lira olur” diye konuştu. 
Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Domates el yakıyor 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör